Plameniaky státím na jednej nohe šetria energiu

25.05.2017 16:00
plameniaky
Stáť na jednej nohe dokážu aj uhynuté jedince plameniakov. Autor:

Dôvod, prečo plameniaky stoja veľkú väčšinu času nie na dvoch, ale len na jednej končatine, bol doteraz nevyriešenou záhadou.

Viaceré vedecké tímy prichádzali s rôznymi vysvetleniami, pričom jedným z najakceptova­nejších bolo, že to týmto fotogenickým vodným vtákom pomáha regulovať telesnú teplotu. Záhada státia na tenkej nožičke však podľa BBC vyzerá byť konečne vyriešená – tím amerických vedcov prišiel na to, že plameniaky týmto spôsobom šetria energiu.

Podľa Young-Hui Changa, šéfa vedeckého tímu z Georgia Institute of Technology, plameniaky pri postávaní na jednej končatine nevyvíjajú žiadne svalové úsilie a využívajú pri zaujatí takejto pozície pasívny mechanizmus. To napríklad znamená, že môžu popri postoji, ktorý nám pripadá ako náročná akrobacia, pokojne podriemkavať.

Vedci vykonali viacero experimentov na živých aj uhynutých plameniakoch a s prekvapením zistili, že na jednej končatine dokáže bez pohnutia stáť aj uhynutý jedinec. Princíp, ktorý takéto niečo umožňuje, nazvali „mechanizmus pasívneho gravitačného státia“. Paradoxne, plameniaky spotrebujú omnoho viac energie pri státí na oboch končatinách.

Uhynuté vtáky takto stáť nedokážu, čo podľa Changa naznačuje, že pri postoji na oboch nohách potrebujú tieto vtáky zapájať svalovú činnosť. Taktiež sa rovnovážna pozícia na jednej končatine naruší, keď sa plameniaky začnú zaoberať akoukoľvek inou činnosťou.

Výsledky výskumu ohúrili aj Matthewa Andersona, ktorý sa zaoberá správaním sa zvierat a experimentálnou psychológiou. Práve on šéfoval vedeckému tímu, ktorý dospel k zisteniu, že státie na jednej končatine pomáha plameniakom regulovať telesnú teplotu. No na svojich zisteniach naďalej trvá. „Dôkazy o mechanizme, ktorý podporuje alebo umožňuje istý typ správania, ešte nemusia nevyhnutne naznačovať, prečo k tomuto správaniu dochádza,“ povedal pre BBC.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#plameniak
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk