Brazílsku kávu ohrozujú chrobáky

Pestovatelia kávy v časti Brazílie bojujú s najväčším zamorením chrobákmi, ktoré napádajú plody, za poslednú dobu. Ešte než sa tento problém objavil vláda očakávala, že tento rok produkcia kávy klesne o 11 percent.

25.07.2017 16:12
brazílska káva Foto: ,
Brazílske kávové plody napadol nebezpečný kôrovec.
debata (3)

Ako dôvod uvádzala zlé počasie a vyčerpanie rastlín po silnom zbere v minulom roku. Brazília je najväčším pestovateľom kávy arabika na svete.

Kávu ohrozuje kôrovec s latinským názvom, ktorého samičky kladú vajíčka do plodov kávy. V Brazílii sa po 40 rokov až do roku 2013 používal v boji s týmto hmyzom pesticíd endosulfán, ten je však zakázaný, čo podľa niektorých viedlo k šíreniu tohto hmyzu.

Chrobák sa rozšíril hlavne v oblasti, ktorá sa na celkovej produkcii kávy v krajine podieľa 40 percentami. Odhadované škody na zelenej káve sa pohybujú v rozmedzí od päť až do 30 percent. To bude mať vplyv hlavne na kvalitu kávy arabika, ktorú z tejto oblasti kupujú firmy ako je Starbucks a Nestlé, uviedol jeden z majiteľov kávovej plantáže a pražiarne Thomas Hojo. Dodal, že k tohtoročnému poklesu produkcie prispeli klimatické faktory, problémy s chrobákom sú ale tiež významné. Jeho rozšírenie môže spôsobiť nevyčísliteľné straty. Alternatívy k endosulfánu sú drahé, čo poľnohospodárom zvyšuje náklady. Podľa niektorých nie sú ani natoľko účinné.

Niektoré zdroje tiež upozorňujú, že minuloročná úroda bola veľká a mnoho kávových zŕn nechali nekvalifikovaní zamestnanci na zemi, čo vytvorilo priaznivé podmienky pre šírenie chrobáka. Ďalším faktorom, ktorý napomohol k jeho šíreniu bola vysoká vlhkosť.

Problémy sa objavujú v období, keď má byť úroda prirodzene nižšia ako v predchádzajúcom roku v rámci pravidelného dvojročného cyklu.

Endosulfán je na zozname 12 chemikálií označovaných ako špinavý tucet, ktoré majú negatívny vplyv na človeka a na ekosystém. Podľa brazílskeho ministerstva životného prostredia môže byť prenášaný na veľké vzdialenosti vetrom a vodou a kontaminuje životné prostredie a potravinový reťazec.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #chrobáky #pokles úrody #brazílska káva #zamorenie úrody
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy