Vedci bijú na poplach. Väčšina švajčiarskych ľadovcov do konca storočia roztopí

Väčšina z približne 1 500 švajčiarskych ľadovcov sa do konca storočia roztopí. Zabrániť tomu už nemôže ani prípadné okamžité ukončenie produkcie skleníkových plynov, napísal s odvolaním na vedcov švajčiarsky denník Tages Anzeiger. Miznutie ľadovcov zmenšuje zásoby pitnej vody a zvyšuje riziko prírodných katastrof.

04.08.2017 08:55
ľadovec, Golfský prúd Foto:
Ilustračná snímka.
debata (2)

Proces topenia je už v plnom prúde. Ľadovce vo Švajčiarsku boli najrozľahlejšie v takzvanej malej dobe ľadovej okolo roku 1850, keď zaberali zhruba 1 735 kilometrov štvorcových. Do minulého roka sa však táto plocha zmenšila takmer o polovicu. Hrúbka ľadu sa v rovnakom období zmenšila o takmer 60 percent.

„Švajčiarske ľadovce sa už nedá zachrániť,“ povedal Matthias Huss z technickej vysokej školy (ETH) v Zürichu. „Spomaľovanie globálneho otepľovania prišlo pre švajčiarske ľadovce príliš neskoro,“ dodal. Do roku 2100 vraj aj pri najväčšom úsilí o zníženie emisií oxidu uhličitého zmizne 80 až 90 percent masy švajčiarskych ľadovcov.

Topenie ľadovcov zvyšuje hladiny morí a mení kolobeh vody aj obraz krajiny a fungovanie ekosystému. V krajinách ako je Švajčiarsko ohrozuje tiež turistiku.

Topenie ľadovcov na celom svete nabralo od začiatku 21. storočia rekordnú rýchlosť a je nezadržateľné. V roku 2015 to uviedlo Svetové stredisko pre monitorovanie ľadovcov (WGMS) so sídlom na Zürišskej univerzite. Ľadovce v rôznych častiach sveta sú vraj natoľko silne vyvedené z rovnováhy, že by ľad strácali aj bez postupujúcej zmeny klímy.

Obzvlášť postihnutá je práve oblasť Álp. Očakáva sa, že do polovice storočia sa v ich švajčiarskej časti zdvihne teplota v zime o 1,8 stupňa a v lete o 2,7 stupňa Celzia.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Švajčiarsko #topenie ľadovcov