Špongie na riad obsahujú milióny baktérií

Nemecký tím vedcov skúmal, čo skrývajú "hubky," ktorými ľudia doma umývajú riad či utierajú nábytok. Ukázalo sa, že fungujú ako ideálne inkubátory a rozsievače baktérií. Väčšina z desiatok druhov nájdených mikroorganizmov je neškodná, niektoré však predstavujú vážne zdravotné riziko.

11.08.2017 14:00
špongia Foto:
Kuchynské špongie poskytujú baktériám ideálne prostredie na život.
debata

Nemeckí vedci v rámci výskumu, ktorého výsledky zverejnil časopis Nature, preskúmali tridsiatku vzoriek, z ktorých odobrali DNA baktérií. Celkom identifikovali 73 rôznych čeľadí a hustota mikroorganizmov niekedy dosahovala až 50 miliárd na kubický centimeter.

Väčšinou išlo o neškodné druhy, ale v malom množstve sa objavili baktérie ako Escherichia coli, ktoré môžu vyvolať hnačku a otravu tráviaceho systému. Vedci zistili tiež prítomnosť baktérií rodu Salmonella a Staphylococcus. Ďalšie skryté baktérie môžu spôsobiť infekciu dýchacích ciest či dokonca zápal mozgových blán.

Podľa autorov štúdie poskytujú kuchynské špongie baktériám ideálne prostredie na život, a to vďaka svojej pórovitej štruktúre a schopnosti udržať veľké množstvo vody. Navyše pri utieraní rôznych povrchov sa baktérie šíria po celej kuchyni, teda sa ľahko dostanú do kontaktu s pokožkou či s jedlom. Vedci tiež podotýkajú, že bežné čistiace prostriedky z hubiek neodstránia viac ako 60 percent mikroorganizmov.

Najlepšou obranou je podľa nich včasná výmena hubiek, najlepšie už po týždni používania. Vedci tiež odporúčajú po každom použití hubku prepláchnuť vodou so saponátom a dôsledne ju vyžmýkať.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #hygiena #domácnosť #špongia #baktérie #čistota