Topenie švajčiarskych alpských ľadovcov bolo v minulom roku extrémne

, , 02.11.2017 13:00
alpy. hory
Švajčiarske alpy a ich ľadovce sa menia. Autor:

Švajčiarske ľadovce sa v uplynulom roku extrémne zmenšili. Úbytok ľadu v čase od začiatku vlaňajšieho októbra do konca tohto septembra patrí podľa švajčiarskej akadémie prírodných vied k najvyšším za posledných sto rokov meraní, informoval denník Neue Zürcher Zeitung.

Dve desiatky sledovaných ľadovcov v alpskej konfederácii stratili celkom tri percentá svojho objemu, teda zhruba 1,5 miliardy kubických metrov. Vodou, ktorá sa v danom období z ľadovcov roztopila, by mohla každá švajčiarska domácnosť naplniť 25 metrov dlhý bazén, uviedli vedci. Úbytok ľadu bol tento rok v lete dokonca väčší ako v roku 2015, keď Švajčiarsko postihla vlna horúčav. Viac objemu ako v aktuálne sledovanom období ľadovce stratili už len v roku 2003. Dôvodom zmenšovania ľadovcov bola podľa vedcov krátka zima chudobná na snehové zrážky. December minulého roka patril k najsuchším od začiatku meteorologických meraní vo Švajčiarsku pred 150 rokmi. Pod kondíciu ľadovcov sa podpísali tiež teplé mesiace júl a august.

O ľad prišli ľadovce po celom Švajčiarsku. Najhoršie na tom boli tie v kantónoch Bern a Wallis, napríklad Tsanfleuron. Naopak, menšie úbytky zaznamenali ľadovce v Gotthardskom masíve. Topenie ľadovcov v minulosti vrhlo nové svetlo na nejednu záhadu. Práve vďaka topeniu Tsanfleuronu sa v júli podarilo po 75 rokoch nájsť zachované telá nezvestného manželského páru Marcelina a Francine Dumoulinových. V auguste topiaci sa ľadovec Hohlaub vydal telo nemeckého turistu nezvestného od roku 1987.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Švajčiarsko #globálne otepľovanie #topenie ľadovcov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku