Minulý rok priniesol viacero ornitologických zaujímavostí

, 12.01.2018 16:00
čečetky, vtáky
Čečetky Autor:

Ornitológovia zaznamenali hojný výskyt sovy dlhochvostej na nížine, teda mimo oblastí jej známeho hniezdenia. Potvrdzujú to žiaľ i prípady, keď táto temperamentná sova potrebovala pomoc človeka. Na košickej klinike ošetrovali najmä traumatizované jedince, najčastejšie zranené po zrážke s autami.

"Pozorovateľov vtáctva prekvapil dosiaľ najvyšší počet horského druhu, sovy dlhochvostej, mimo jej hniezdneho areálu. Od jesene 2017 sa druh početne vyskytoval v lesoch nížin alebo dokonca parkov. Z hľadiska veľkosti naša druhá najväčšia sova mohla z niektorých teritórií vytlačiť sovu lesnú.

Výskyt v tomto období môže tiež súvisieť s potulkami či migráciou niektorých jedincov (najmä mláďat) z vyšších polôh na Slovensku, prípadne zo severu či severovýchodu Európy. Zdržiavajú sa tam, kde nájdu dostatok potravy – najmä hraboše a iné drobné cicavce,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Jeseň roku 2017 bola typická aj dosiaľ nevídanou inváziou stehlíkov čečetavých, tzv. čečetiek. „Kým po iné roky boli vzácne pozorované iba jedince, prípadne iba malé kŕdliky, tentoraz sme mohli vidieť i kŕdle niekoľkých desiatok tohto severského spevavca!“ hovorí Slobodník. Novým druhom pre Slovensko (v poradí 363.) sa stal modravec červenoboký.

Tento druh bol odchytený a okrúžkovaný odborníkmi v rámci výskumu v okrese Poprad. Najbližšie hniezdiská v Európe sa nachádzajú vo Fínsku a v Rusku, jadro areálu je v Ázii, kde druh aj zimuje. Mimoriadne zaujímavý prípad medzidruhového kríženia bol zaznamenaný na hornej Nitre. Pri pravidelnom monitoringu migrujúcich spevavcov odchytili odborníci aj hybrida penice čiernohlavej a penice slávikovitej. Po diskusii so znalcami zo zahraničia bola identifikácia potvrdená, pričom ide o prvý známy nález takéhoto kríženca na svete.

„Rok 2017 vniesol do sveta milovníkov vtáctva i ďalšiu vynikajúcu správu, keď na našom území úspešne zahniezdilo rekordných 16 párov u nás kriticky ohrozeného sokola červenonohého. Spolu vyviedli úctyhodných 41 mláďat,“ uzatvára Slobodník.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vtáky #ornitológia #čečetky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku