Výsledky ich výskumu budú mať dosah na druhovú rozmanitosť a evolučnú biogeografiu Stredomoria a vymedzenie ochranárskych priorít. Novorozpoznané druhy sú totiž endemity s malým areálom rozšírenia a môžu byť ohrozené vplyvom človeka.
Východné Stredomorie je známe vysokou druhovou diverzitou a endemizmom, teda organizmami, ktoré nie je možné nájsť nikde inde na svete. Slovenským vedcom sa spoločne s medzinárodným tímom z Grécka, Turecka, Izraela, Talianska, Ruska, zo Spojených štátov amerických a z Českej republiky podarilo v Európe identifikovať skryté evolučné línie (samostatné druhy) v rámci druhu jaštera, ktoré boli až dosiaľ považované za jeden druh.
"Ide o druh, ktorý sa odborne nazýva Mediodactylus kotschyi, teda gekón egejský. Morfologické štúdie už skôr naznačovali vysokú vnútrodruhovú variabilitu s veľkým počtom rozpoznaných poddruhov, ktorých bolo okolo 30. S tým bola v našej štúdii spojená aj pomerne náročná taxonomická revízia, ktorá viedla k definovaniu štyroch nových druhov,“ vysvetľuje Daniel Jablonski, člen výskumného tímu z Katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty UK.

„Distribučný vzor týchto druhov naznačuje, že aspoň niektoré z nich boli na určité územie, napr. polostrov Krym či územie Talianska, pravdepodobne dopravené človekom v období staroveku. Evolučné rozrôznenie tohto druhu sa podľa študovaných dát začalo už pred 15 miliónmi rokov a zapadá do biogeografického vývoja Stredomoria. Všetky tieto novoidentifikované druhy zasahujú na územie Európy, čím sa zoznam stavovcov rozšíril o štyroch ďalších zástupcov,“ ozrejmil význam objavu mladý vedec.
Nový pohľad na druhovú rozmanitosť
Výsledky výskumu podľa neho podávajú nový pohľad na druhovú rozmanitosť Stredomoria a budú mať dosah na budúce štúdie o formovaní jeho fauny, ako aj na vymedzenie ochranárskych priorít, keďže najmä novorozpoznané ostrovné endemity môžu byť ohrozené vplyvom človeka.
„O význame výsledkov vedeckej spolupráce Dr. Daniela Jablonskeho a Dr. Davida Jandzíka z katedry zoológie s medzinárodnými kolektívmi svedčí aj ich publikovanie v prestížnom časopise Molecular Phylogenetics and Evolution. Identifikácia samostatných endemických druhov gekóna egejského mení nielen naše poznanie evolučnej biogeografie Stredomoria, ale tiež významne napomáha zameraniu ochranárskych priorít v zmysle zachovania pestrosti živočíšnych druhov na našej planéte,“ zdôraznil profesor Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.