Klimatické zmeny negatívne ovplyvnia ceny piva

17.10.2018 19:51
pivo, poháre,
Klimatické zmeny budú mať na svedomí aj vyššie ceny piva. Autor:

Pivo sa v budúcnosti rovnako ako čokoláda, káva a víno môže stať obeťou klimatických zmien, ktoré povedú až k dvojnásobnému zvýšeniu jeho priemernej ceny.

Uvádza to medzinárodná skupina vedcov, ktorej správu zverejnil časopis Nature Plants. Vinníkom budúceho zdražovania má podľa vedcov byť jačmeň, ktorý vplyvom vysokých teplôt a sucha trpí.

Produkcia jačmeňa, jednej zo základných surovín na výrobu piva, sa v budúcnosti v dôsledku klimatických zmien zníži, uvádza správa. Straty môžu dosiahnuť až sedemnásť percent v porovnaní s terajšou úrovňou. Cena piva sa v dôsledku tohto trendu priemerne zdvojnásobí, a to po odpočítaní inflácie. V niektorých krajinách, napríklad v Írsku, vzrastie cena až trojnásobne.

Vedci podľa agentúry AP dávno vedia, že jačmeň je jednou z najzraniteľnej­ších plodín. Zverejnená štúdia však tento fakt prezentuje v dramatických súvislostiach, zhodujú sa experti. Práve zobrazenie dôsledkov globálneho otepľovania na príklade piva je podľa nich cesta, ako čo najviac rozšíriť povedomie o zmenách klímy.

Na výrobu piva sa používa necelá pätina celkovej svetovej úrody jačmeňa, uvádza AP. V takých krajinách, ako sú Spojené štáty, Brazília alebo Čína, sú to až dve tretiny. Pokiaľ podľa vedcov budú emisie skleníkových plynov vypúšťané do ovzdušia v doterajších objemoch, vplyv klímy na pestovanie jačmeňa poškodí jeho zber do konca storočia nie raz za desať rokov, ale raz za dva roky.

#pivo #jačmeň #vedci #klimatické zmeny #výroba piva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku