Sedem sarkofágov, z ktorých niektoré vznikli pred viac než 6000 rokmi, sa našli na okraji archeologického komplexu pyramíd panovníka Veserkafa v Sakkáre, južne od hlavného mesta.
Mumifikované mačky sa nachádzali v troch z nich, zatiaľ čo jeden sarkofág patril správcovi budov v kráľovskom paláci, informovala stanica Sky News.
Desiatky múmií mačiek boli objavené spolu s približne 100 kusmi drevených pozlátených mačacích sošiek a jednou bronzovou – zasvätenou mačacej kráľovnej Bastet. V starovekom Egypte boli mačky mumifikované a pochovávané vo veľkom množstve ako obetné dary, kým ľudí mumifikovali preto, aby si v posmrtnom živote zachovali svoje telo.
Starí Egypťania si mačky ctili pre ich schopnosť zneškodniť jedovatých hadov a ochraňovať panovníka najmenej od čias prvej faraónskej dynastie, pričom kostrové pozostatky mačiek sa našli tiež v hrobkách 12. dynastie.
Vedci odkryli aj múmie skarabeov posvätných; ide o prvý nález tohto druhu v danej oblasti. Tieto chrobáky mali náboženský význam a mohli symbolizovať boha slnka Ra, dopĺňa stanica BBC.
Rozľahlé pohrebisko Sakkára slúžilo mestu Memfis, ktoré bolo stredobodom starovekého Egypta zhruba 2000 rokov. Na lokalite sa plánuje ďalší výskum. Archeológovia tam totiž objavili zapečatený vchod do ďalšej hrobky, ktorú hodlajú otvoriť v nasledujúcich týždňoch. Experti očakávajú v predmetnej oblasti mnohé ďalšie objavy.