Koncentrácia oxidu uhličitého v ovzduší dosiahla ďalší rekord

Množstvo oxidu uhličitého (CO2) v atmosfére bolo v minulom roku opäť rekordné. Oznámila to dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá je agentúrou OSN.

22.11.2018 16:06
CO2-shutterstock 600482648 Foto:
Bez zníženia emisií CO2 a iných skleníkových plynov bude mať zmena klímy na Zemi ničivé a nezvratné následky.
debata (4)

Koncentrácia jedného zo skleníkových plynov dosiahla 405,5 ppm (častíc na milión). V roku 2016 to bolo 403,3 ppm, v roku 2015 – 400 ppm. Podľa WMO to pritom nevyzerá, že by sa mal stúpajúci trend v dohľadnom čase zmeniť.

„Nepozorujeme známky obratu trendu, ktorý prispieva k dlhodobej zmene klímy, stúpaniu hladiny morí, okysľovaniu morí a extrémnejšiemu počasiu,“ varovala WMO vo svojej výročnej správe, ktorú zverejnila v Ženeve. Podľa nej v minulom roku vzrástla aj koncentrácia ďalších skleníkových plynov v atmosfére – metánu a oxidov dusíka.

„Bez zníženia emisií CO2 a iných skleníkových plynov bude mať zmena klímy na Zemi ničivé a nezvratné následky,“ varoval generálny tajomník WMO Petteri Taalas. Podľa neho bola takáto vysoká koncentrácia CO2 v ovzduší naposledy pred najmenej troma miliónmi rokov. „Šancu niečo s tým urobiť sme takmer zmeškali,“ dodal.

Odborníci z meteorologickej agentúry OSN varovali aj pred látkou trichlórfluormetán, známou tiež pod názvom freón-11 alebo skratkou CFC-11, ktorá rovnako ako iné látky zo skupiny freónov poškodzuje ozónovú vrstvu. Freóny majú nízky bod varu a v minulosti sa preto používali v chladiacich zariadeniach. Používanie CFC-11 je pre negatívny vplyv na životné prostredie zakázané, podľa WMO sa však vo východnej Ázii zjavne ďalej vyrába. Aktuálna správa varuje, že pokles koncentrácie CFC-11 v atmosfére sa od roku 2012 začal výrazne spomaľovať.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #atmosféra #oxid uhličitý #skleníkové plyny #Svetová meteorologická organizácia