Žaby žijúce v mestách kvákajú lepšie ako žaby v prírode

Žaby žijúce v mestách kvákajú inak a lepšie ako ich kolegyne žijúce v prírode.

18.12.2018 06:00
zaba Foto:
Nové vedecké poznatky priniesol výskum, pri ktorom vedci nahrali škrečanie žabích samcov v meste a v lese.
debata
Nečakaný príklad úspešnej adaptácie zvierat a ich komunikačnej stratégie na mestské prostredie opísal kolektív amerických vedcov v odbornom časopise Nature Ecology & Evolution.

Rozdiel je podľa zoológov spôsobený tým, že žaby nemajú v mestách prirodzených nepriateľov, ktorí výskyt svojej koristi zisťujú práve podľa charakteristického škrečania. Žabie samce tak môžu v mestskom prostredí lákať samičky k páreniu dlhším a intenzívnejším kvákaním ako vo voľnej prírode.

Milostné spevy žiab zaznievajúce v mestách sú podľa vedcov nielen intenzívnejšie, ale dokonca ľúbeznejšie a rafinovanejšie. Šanca na získanie partnerky je v ich dôsledku trikrát väčšia ako v prírode, kde tieto obojživelníky musia svoje pudy krotiť v obave z prezradenia. Útok dravcov môže byť okamžitý.

Nové vedecké poznatky priniesol výskum, pri ktorom vedci nahrali škrečanie žabích samcov v meste a v lese. Na vytvorený zvukový záznam potom lákali v laboratórnych podmienkach žabie samice. Mestské kvákanie prilákalo 75 percent samíc, prírodné len 25 percent. Atraktívnejšie samce rozoznali tak mestské žaby, ako aj samice žijúce v prírode.

V prírode podľa vedcov žabie škrečanie zaznamenávajú nebezpeční nepriatelia, napríklad netopiere alebo parazitické komáre. Najmä v dažďových pralesoch musia samce starostlivo vyvažovať medzi túžbou prilákať družku a pudom sebazáchovy, ukázala štúdia. V mestách sa, naopak, môžu naplno prejaviť okrem iného aj preto, že dopyt po samiciach je tu vzhľadom na menší počet žiab oveľa vyšší.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #príroda #výskum #adaptácia #samce #žaby