V Pompejach po rekonštrukcii otvorili takzvaný dom gladiátorov

V archeologickom areáli v talianskych Pompejach bol po trojročnej rekonštrukcii verejnosti sprístupnený takzvaný dom gladiátorov, nazývaný tiež Schola armatorum.

07.01.2019 12:18
Italy Pompeii Foto: ,
Návštevníci si tak môžu pozrieť zrekonštruované zvyšky domu gladiátorov antických Pompejí.
debata
Informoval o tom web Archeologického parku Pompeje. Horná časť stavby sa zrútila na sklonku roku 2010, počas druhej svetovej vojny ju v roku 1943 poškodilo spojenecké bombardovanie.

„Tímu reštaurátorov sa podarilo dať dohromady fresky, ktoré sa rozpadli pri zrútení stavby v roku 2010,“ uviedol pri otvorení miesta pre verejnosť riaditeľ areálu Massimo Osann. „Návštevníci si tak teraz budú môcť zrekonštruované zvyšky domu gladiátorov antických Pompejí prezrieť.“

Spojenecké bombardovanie zničilo hornú časť budovy vrátane freskovej výzdoby. V roku 2010 sa zrútila nadstavba, ktorá kopírovala pôvodný múr a objekt zastrešovala. Čiastočne boli poškodené aj zachované fresky, ktoré posledné tri roky reštaurovali odborníci. Schola armatorum zrejme slúžila ako sídlo gladiátorského spolku, ako napovedá výzdoba a nájdené zbrane.

Počas posledných vykopávok boli v zadnej časti budovy nájdené amfory. Skladovalo sa v nich víno, olej a rybie omáčky z celého Stredomoria – z Kréty, Afriky, Sicílie aj zo Španielska.

Antický prístav Pompeje, ktorý leží neďaleko Neapola, bol zničený pri erupcii sopky Vezuv v roku 79 nášho letopočtu. Spolu s ním boli zasypané popolom či zavalené sopečnou lávou a bahnom tiež rímske mestá Herculaneum, Stabia a Oplontis.

Pompeje patria medzi najnavštevovanejšie mestá v Taliansku. Areál, ktorým ročne prejdú štyri milióny návštevníkov, bol objavený v 16. storočí a prvé vykopávky sa začali v roku 1748. Doteraz bolo nájdených 1 500 z odhado­vaných 2 000 obetí katastrofy.

Minulý týždeň archeológovia narazili na kostru koňa, ktorý podľa nich patril vysokopostavenému rímskemu vojakovi. Súdia tak na základe nájdených popruhov a „moderného“ sedla z dreva a bronzu. Vlani patril k najzaujímavejším nálezom muž, ktorému kamenný sokel pri úteku zrejme zrazil hlavu, zmyselná freska Lédy s labuťou či miestnosť domáceho oltára s bohato maľovaným výjavom zo záhrady.

Z nápisu uhľom na stene, ktorý archeológovia našli v neprebádanej časti antického prístavu vlani v októbri, odborníci odvodzujú, že Pompeje zanikli v októbri a nie v auguste roku 79.

debata chyba
Viac na túto tému: #archeológia #Pompeje #reštaurátori