Priemerná teplota vzduchu v roku 2018 dosiahla 14,7 stupňa Celzia, čo je o 0,2 stupňa menej ako v rekordnom roku 2016. Vtedy podľa vedcov k otepleniu výraznejšie prispel okrem emisií skleníkových plynov spôsobených ľudskou činnosťou tiež klimatický jav El Niňo.
„Rok 2018 bol opäť veľmi teplý, štvrtý najteplejší v dejinách záznamov,“ uviedol vo vyhlásení Jean-Noël Thépaut, vedúci služby Copernicus, na ktorej prevádzke sa podieľajú Európska únia a Európska vesmírna agentúra (ESA).
„Dramatické klimatické udalosti ako horúce, suché letá v rozsiahlych častiach Európy či zvyšujúca sa teplota v arktických oblastiach sú pre nás pre všetkých znepokojujúcimi znameniami,“ dodal. Správa programu Copernicus potvrdzuje predpoklady Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), ktorá je agentúrou OSN. Tá už v novembri uviedla, že aj napriek chladnému začiatku roka bude rok 2018 štvrtým najteplejším v dejinách meraní.
Minulý mesiac takmer 200 krajín sveta na konferencii v Poľsku schválilo pravidlá, ktoré majú umožniť realizáciu cieľov parížskej klimatickej dohody z roku 2015. Parížskou dohodou sa svetoví vodcovia zaviazali udržať zvyšovanie teploty „výrazne pod dvomi stupňami Celzia a čo najviac sa priblížiť hodnote 1,5 stupňa“ v porovnaní s teplotou v období pred industrializáciou.