Video polárnej žiary: Pozrite si tajomnú krásu oblohy

06.03.2019 06:00

Polárna žiara, na severnej pologuli zvaná aurora borealis, na južnej aurora australis, sú farebné, svetelné pásy viditeľné na obzore vo vyšších zemepisných šírkach.

VIDEO: Pozrite si fascinujúce nebeské divadlo nad Fínskom.

Pozorovať ju môžeme väčšinou v podobe svetelných pruhov, oblúkov alebo špirál opisujúcich siločiary magnetického poľa Zeme. Väčšinou sú zelené, ale niekedy je možné zhliadnuť aj náznaky ružovej, červenej, fialovej alebo bielej farby. Rôzne farby sú spôsobené excitáciou atómov rôznych prvkov, napríklad kyslík spôsobuje zelenú farbu a dusík modrú alebo červenú. Polárnu žiaru je najlepšie pozorovať v polárnych oblastiach Zeme. Vidieť ju však môžete aj v Kanade, na Aljaške, v Škandinávii a podobne aj v oblastiach vyšších zemepisných šírok na južnej pologuli. Za ideálnych podmienok je možné ju pozorovať aj niekoľkokrát do týždňa. To však platí len pre polárne oblasti. V miestach s nižšou zemepisnou šírkou sa jedná o ojedinelý úkaz. Výskyt polárnej žiary závisí aj na aktivite Slnka. Väčšinou sa vyskytuje, keď cyklus slnečnej aktivity naberá svoje maximum.

Kde ju môžete vidieť?

Aljaška:

Je jedným z najlepších miest na svete pre pozorovanie polárnej žiary, a to celoročne, pretože tunajšie studené počasie, jasná obloha a tmavé noci vytvárajú optimálne podmienky.

Severná Kanada:

Predstavuje veľké lákadlo pre tých, ktorí hľadajú krásnu a nedotknutú divočinu. Pestrofarebným predstavením sa môžete tešiť od neskorého augusta až do polovice apríla.

Island:

Veľkolepé svetelné pásy bývajú bežne k videniu od septembra do polovice apríla.

Nórsko:

Pozorovanie je možné od októbra do marca vo Špicbergoch, Tromsø, Harstad, na Lofotoch…

Fínsko:

V severnom Fínsku svieti polárna žiara takmer každý druhý večer od septembra do marca. Sledovať je ju možné prakticky kdekoľvek (okrem miest).

Rusko:

Veľká časť Ruska leží v polárnom kruhu, čo z nej robí priamo ideálne miesto na pozorovanie. Viditeľná je od septembra do marca. Optimálny je december a január.

Švédsko:

Vďaka účinkom Golfského prúdu sú tu miernejšie teploty v porovnaní s inými populárnymi regiónmi, ako je Kanada a Rusko. Akonáhle uniknete mestským svetelným lúčom, budete mať veľkú šancu žiaru spozorovať.

Grónsko:

Najpriaznivejšie podmienky budete mať na juhu, v hlavnom meste Nuuk a v treťom najväčšom meste Grónska Ilulissatu.

#Zem #Fínsko #polárna žiara #obloha
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku