Vedci zachytili na video skupinu šimpanzov pojedajúcich korytnačky

24.05.2019 08:43

Skupinu šimpanzov pojedajúcich korytnačie mäso zachytili na video vedci v Gabonskom národnom parku Loango.

Video, na ktorom je možné vidieť primáta rozbíjať pancier koristi o kmeň stromov, sa im pritom podarilo zaznamenať prvýkrát. Správanie a postup ľudoopov popísali v novej štúdii, ktorú zverejnil web Scientific Reports.

„Desiatky rokov už vieme, že sa šimpanzy živia mäsom rôznych druhov zvierat, doteraz však sme pojedanie plazov nezaznamenali,“ uviedol Tobias Deschner z nemeckého Inštitútu Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu. „Obzvlášť zaujímavé je, že techniku, ktorú obvykle používajú na otvorenie ovocia s tvrdou škrupinou, teraz používajú aj na to, aby sa dostali k mäsu, ktoré je takmer nedostupné pre iného predátora,“ dodal.

Odborníci zaznamenali, ako skupina desiatich šimpanzov loví korytnačky celkom 38-krát, z toho 34-krát boli vo svojom počínaní úspešní. Pancier plazov rozdrúzgali o kmeň stromov a o mäso sa následne delili aj s ostatnými členmi tlupy. V jednom prípade si dokonca jeden zo samcov uložil polovicu koristi na strome do druhého dňa. Vedci sledovali správanie ľudoopov takmer dva roky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #vedec #korytnačka #národný park #šimpanz #Gabonský národný park
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku