Psom sa vyvinuli svaly okolo očí na zaujatie ľudí

Zmena na tvári psov sa vyvinula v rámci tisícok rokov, počas ktorých boli v spoločnosti človeka.

18.06.2019 20:41
akita Foto:
Ilustračné foto.
debata (2)

Britskí a americkí vedci zistili, že psom sa vyvinuli svaly okolo očí, ktoré im umožňujú robiť výrazy na zaujatie ľudí. Psy sú vďaka malým svalom na tvári schopné urobiť výraz pripomínajúci pohľad malého dieťaťa, čím chcú u človeka vyvolať „starostlivú reakciu“. Predchádzajúce štúdie ukázali, že tieto výrazy dokážu ľudí zaujať, najnovší výskum však objasňuje, že psy pritom využívajú anatomickú zmenu, vďaka ktorej vedia „nadviazať komunikáciu podobnú človeku“.

„Keď psy spravia tento pohyb, zdá sa, že u ľudí evokuje silnú túžbu starať sa o ne,“ uviedla Juliane Kaminski z University of Portsmouth. „Podľa našich dôkazov sa psom vyvinuli svaly na zdvihnutie vnútorného obočia po tom, ako ich domestikovali z vlkov,“ dodala Kaminski.

Zmena na tvári psov sa vyvinula v rámci tisícok rokov, počas ktorých boli v spoločnosti ľudí. Bridget Waller z University of Portsmouth povedala, že nové zistenia ukazujú, „aká je tvár dôležitá na zaujatie pozornosti a akú silu má výraz tváre v sociálnej interakcii“.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #vedci #pes #výskum #psie oči