Špionážne fotky odhalili obrovský úbytok ľadu v Himalájach

Od roku 2000 sa ľadovce zmenšujú o približne pol metra ročne, pričom hlavnou príčinou sú klimatické zmeny.

20.06.2019 10:12
Mount Everest, Himaláje, turista, Nepál,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (1)

Fotografie, o ktoré sa počas studenej vojny postarali špionážne satelity, odhalili dramatický úbytok himalájskych ľadovcov. Vedci porovnali fotky amerického prieskumného programu s nedávnymi výsledkami pozorovaní vesmírnych lodí a zistili, že za uplynulých 40 rokov sa proces topenia ľadovcov zdvojnásobil. Od roku 2000 sa ľadovce zmenšujú o približne pol metra ročne, pričom hlavnou príčinou sú klimatické zmeny.

Fotografie pochádzajú zo 70. a 80. rokov minulého storočia, keď USA vyslali do vesmíru 20 satelitov, ktoré tajne fotografovali Zem. Zábery v roku 2011 odtajnili a Geologická služba Spojených štátov (USGS) ich digitalizovala pre vedecké účely.

Fotky, ktoré zachytávajú oblasť Himalájí, porovnali so súčasnými zábermi od NASA a japonskej vesmírnej agentúry (JAXA). Tím z Columbia University sa zameral na 650 ľadovcov v Himalájach a zistil, že od roku 1975 do roku 2000 stratili každoročne štyri miliardy ton ľadu. V rokoch 2000 až 2016 sa však ľadovce topili v priemere dvakrát rýchlejšie, a teda prišli každoročne o približne osem miliárd ton ľadu, čo by podľa Joshuu Maurera z Columbia University vystačilo na naplnenie 3,2 milióna olympijských bazénov ročne.

Ako dodal, ľadovce strácajú najviac ľadu v spodných častiach, pričom v niektorých prípadoch sú tenšie každý rok aj o päť metrov.

Takáto strata bude mať podľa vedcov obrovské následky. Voda z roztopených ľadovcov bude napríklad spôsobovať záplavy. Po roztopení horských ľadovcov stratia vodu rieky, ktoré sú dôležité pre milióny ľudí v období sucha.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ľad #klimatické zmeny #Himaláje