V čínskom lese objavili svetielkujúceho kováčikovca

Unikátneho svetielkujúceho kováčikovca objavil nedávno tím vedcov v subtropickom lese v Číne, kde doteraz tieto chrobáky neboli zaznamenané.

25.07.2019 08:17
csm Sinopyrophorus schimmeli 38a6fe4fa3 Foto:
Svetielkujúci kováčikovec dostal názov Sinopyrophorus Schimmel.

Dostal názov Sinopyrophorus Schimmel a podľa odborníkov reprezentuje nielen nový druh a rod, ale aj doteraz neznámu unikátnu vývojovú vetvu kováčikovitých, ktorá si zaslúžila štatút samostatnej podčeľade. Novo objavený druh chrobáka pomáha vedcom odhaliť evolúciu bioluminiscencie. Analýza molekulárnych dát dokázala viacnásobný vznik tohto javu u kováčikovitých chrobákov. Výsledky štúdie, na ktorej sa spolu s čínskymi autormi podieľal Robin Kundrata z katedry zoológie Prírodovedeckej fakulty UP https://ftk.upol.cz/…-u-kovariku/, boli publikované v odbornom časopise ZooKeys.

"Čeľaď kováčikovití (Elateridae) obsahuje vyše 10 000 popísaných druhov z rôznych oblastí sveta, ale len približne 200 druhov radených do troch podčeľadí dokáže vyžarovať svetlo. Tieto svetielkujúce línie boli doteraz známe iba z Latinskej Ameriky a oceánskych ostrovov. Objav bioluminiscenčného kováčikovca zo subtropických vždyzelených lesov juhozápadnej Číny je teda niečím úplne výnimočným, "uviedol Robin Kundrata, ktorý na výskume spolupracoval s kolegami Wen-Xuan Bi, Jin-Wu He a Xue-Yan Lie z Chinese Academy of Sciences v Kunming as Chang- chin Chen z Tianjin New Wei San Industrial Company, Ltd. v Tianjingu.

Čínski entomológovia objavili zástupcu druhu Sinopyrophorus Schimmel v roku 2017 pri expedícii do lesov západnej časti provincie Yunnan. Keďže dovtedy nebol z Ázie známy žiadny svetielkujúci kováčikovec, vedci okamžite začali podrobne skúmať morfológiu nového druhu. Pomocou analýzy DNA sekvencií tiež zisťovali jeho príbuzenské vzťahy s ostatnými skupinami v rámci čeľade. Kombinácia unikátnej morfológie tohto chrobáka spolu s vykonanou fylogenetickou analýzou 16 génov preukázali, že novo opísaný druh patrí do doposiaľ neznámeho rodu a reprezentuje svoju vlastnú podčeľaď kováčikovitých, ktorá dostala meno Sinopyrophorinae.

„Novo objavený druh kováčikovca je veľmi zaujímavý aj svojim svetelným orgánom. Pozícia týchto orgánov sa u svetielkujúcich chrobákov líšia. Najčastejšie bývajú dva párové orgány iba na hrudníku alebo v kombinácii s nepárovým orgánom na zadočku, pričom prítomnosť iba nepárového zadočkového bioluminiscenčného orgánu bola doteraz zaznamenaná len pri jednom oceánskeho rodu,“ vysvetlil Robin Kundrata.

Kým hrudné orgány svetielkujú na zeleno, zadočkový orgán u doteraz známych línií produkuje žlté, oranžové či červené svetlo. „Sinopyrophorus je unikátny tým, že má iba nepárový zadočkový orgán, ktorý svieti na zeleno. Objav tohto druhu vrhá nové svetlo, a to doslova, na geografickú distribúciu a evolúciu bioluminiscencie u kováčikovitých chrobákov,“ upozornil Robin Kundrata.

Publikovaná štúdia naznačuje, že ako zástupca unikátnej línie, ktorá je len vzdialene príbuzná ostatným svetielkujúcim kováčikovcom, môže Sinopyrophorus slúžiť ako modelová skupina pre budúci výskum bioluminiscencie u chrobákov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba