Sú medzi nimi napríklad sošky, kryštály, prívesky, kostené gombíky, ale napríklad aj miniatúry penisov, informovala agentúra ANSA. Aký zmysel predmety mali, vedci zatiaľ s istotou nevedia, podľa riaditeľa Pompejí Massima Osanna je však najpravdepodobnejšie, že sa amulety používali pri magických rituáloch.
Kolekcia predmetov sa našla v jednom z domov v tej časti Pompejí, ktorá sa teraz odkrýva. Vila nazývaná Casa del Giardino (Dom so záhradou) pritom jeden významný objav priniesla už vlani – vtedy sa na jej stene našiel nápis, ktorý odborníkmi s definitívnou platnosťou prinútil zmeniť predpokladaný dátum skazy Pompejí z augusta na október roku 79 nášho letopočtu.
„Takto veľkú a rozmanitú zbierku sme doteraz nikdy nenašli. Je to úžasný objav,“ uviedol Osann. Predmety zo skla, bronzu, kostí a jantáru podľa neho zrejme patrili žene, ktorá s ich pomocou vykonávala ochranné rituály. „Je tam veľa predmetov s falickou symbolikou, podobných maľbám v Pompejach, ktoré mali ochraňovať domy a prinášať šťastie. Jantár je zase spájaný s plodnosťou a šťastím v láske,“ doplnil.
Teóriu o ženskej majiteľke podľa Osannu zodpovedá aj to, že na niektorých predmetoch sú rytiny chrobákov, práve motívy s chrobákmi pritom boli na základe egyptskej tradície v antickom Ríme používané na predmetoch, ktoré mali chrániť tehotné a novorodenca. Kostené amulety sa podľa všetkého zase užívali pri rituáloch, ktoré mali pomôcť získať lásku vybranej osoby. „Vieme o týchto rituáloch z písomných prameňov, ale je vzácnosť nájsť takýto doklad,“ dodal Osann.
V rovnakom dome ako amulety sa podarilo odkryť aj fresky a mozaiky, ale aj pozostatky desiatich ľudí, ktorí pri erupcii sopky Vezuv pred dvoma tisícročiami zahynuli. Teraz sa budú vykonávať analýzy DNA, ktoré majú zistiť, či išlo o členov jednej rodiny. „Majiteľka amuletov je možno medzi nimi,“ domnieva sa Osann.