V Tichom oceáne sa plaví obrovský pemzový koberec

26.08.2019 10:43
 108497831 news-image
Pemza je vysoko pórovitá hornina vulkanického pôvodu, ktorá sa vznáša na vode. Autor:

Koberec s rozlohou 20-tisíc futbalových ihrísk zahliadli prvý raz austrálski námorníci začiatkom augusta.

V Tichom oceáne sa plaví obrovský „koberec“ vulkanickej pemzy, ktorý má rozlohu viac než 150 kilometrov štvorcových. Oznámili to vedci. Koberec s rozlohou 20-tisíc futbalových ihrísk zahliadli prvý raz austrálski námorníci začiatkom augusta.

Podľa expertov pravdepodobne pochádza z podmorského vulkánu v blízkosti ostrovného štátu Tonga, ktorý podľa satelitných snímok vybuchol okolo 7. augusta. Námorníkov už upozornili, aby sa mu vyhli.

Pemza je vysoko pórovitá hornina vulkanického pôvodu, ktorá sa vznáša na vode. Vzniká rýchlym schladením magmy. Veľké „koberce“ tejto vulkanickej horniny majú podľa expertov vyššiu pravdepodobnosť vytvoriť sa, ak sa sopka nachádza v plytších vodách.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vulkanická pemza #voda #oceán #námorníci #Austrália
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku