Vyhliadky pre Veľkú koralovú bariéru sú veľmi zlé

03.09.2019 08:02
EDMpwr FUw AAk3w6
Ilustračné foto. Autor:

Koralové útesy naďalej najviac ohrozuje globálne otepľovanie.

Vyhliadky do budúcnosti pre Veľkú koralovú bariéru sú pre otepľovanie oceánov „veľmi zlé“. Vo svojej správe o stave útesu to tvrdí Správa Národného parku Veľká koralová bariéra, podľa ktorej ho naďalej najviac ohrozuje globálne otepľovanie. Ďalšie ohrozenia súvisia s rozvojom pobrežia, odtokom vody z pevniny a ľudskou aktivitou, ako napríklad nelegálnym rybolovom. Hrozby sú „mnohopočetné, hromadiace sa a rastúce“, píše sa v správe.

V súvislosti so záchranou Veľkej koralovej bariéry, ktorá je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO, správa zdôrazňuje dôležitosť celosvetových opatrení na boj proti zmenám klímy. „Významné globálne kroky na riešenie zmeny klímy sú rozhodujúce pre spomalenie zhoršovania ekosystému útesu, hodnoty dedičstva a podporu obnovy. Takéto kroky doplnia a výrazne zvýšia účinnosť činnosti miestnej správy v útese a jeho povodí,“ uvádza.

Správa Národného parku Veľká koralová bariéra aktualizuje správu o stave útesu každých päť rokov. Po prvý raz ju vydala v roku 2009.

Austrálska ministerka životného prostredia Sussan Ley sa vyjadrila, že vzhľadom na škody spôsobené nedávnymi cyklónami a blednutie koralov v uplynulých rokoch zhoršenie stavu Veľkej koralovej bariéry neprekvapilo. Ako uviedla, jej vláda „buduje odolnosť v tomto celosvetovo dôležitom útese“ a dodržiava svoj záväzok z Paríža, že krajina zníži do roku 2030 emisie o 26 až 28 percent pod úroveň z roku 2005.

Veľká koralová bariéra, ktorá je najväčšou sústavou koralových útesov na svete, sa rozkladá na území s rozlohou 345 400 kilometrov štvorcových, no klimatické zmeny a blednutie koralov si vyberajú svoju daň. Najnovšia správa by mohla podľa agentúry AP viesť k tomu, že ju UNESCO preklasifikuje ako lokalitu „v ohrození“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #Veľká koralová bariéra #ľudia #koralové útesy #globálne otepľovanie
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku