Vyhliadky pre Veľkú koralovú bariéru sú veľmi zlé

Koralové útesy naďalej najviac ohrozuje globálne otepľovanie.

03.09.2019 08:02
EDMpwr FUw AAk3w6 Foto:
Ilustračné foto.
debata

Vyhliadky do budúcnosti pre Veľkú koralovú bariéru sú pre otepľovanie oceánov „veľmi zlé“. Vo svojej správe o stave útesu to tvrdí Správa Národného parku Veľká koralová bariéra, podľa ktorej ho naďalej najviac ohrozuje globálne otepľovanie. Ďalšie ohrozenia súvisia s rozvojom pobrežia, odtokom vody z pevniny a ľudskou aktivitou, ako napríklad nelegálnym rybolovom. Hrozby sú „mnohopočetné, hromadiace sa a rastúce“, píše sa v správe.

V súvislosti so záchranou Veľkej koralovej bariéry, ktorá je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO, správa zdôrazňuje dôležitosť celosvetových opatrení na boj proti zmenám klímy. „Významné globálne kroky na riešenie zmeny klímy sú rozhodujúce pre spomalenie zhoršovania ekosystému útesu, hodnoty dedičstva a podporu obnovy. Takéto kroky doplnia a výrazne zvýšia účinnosť činnosti miestnej správy v útese a jeho povodí,“ uvádza.

Správa Národného parku Veľká koralová bariéra aktualizuje správu o stave útesu každých päť rokov. Po prvý raz ju vydala v roku 2009.

Austrálska ministerka životného prostredia Sussan Ley sa vyjadrila, že vzhľadom na škody spôsobené nedávnymi cyklónami a blednutie koralov v uplynulých rokoch zhoršenie stavu Veľkej koralovej bariéry neprekvapilo. Ako uviedla, jej vláda „buduje odolnosť v tomto celosvetovo dôležitom útese“ a dodržiava svoj záväzok z Paríža, že krajina zníži do roku 2030 emisie o 26 až 28 percent pod úroveň z roku 2005.

Veľká koralová bariéra, ktorá je najväčšou sústavou koralových útesov na svete, sa rozkladá na území s rozlohou 345 400 kilometrov štvorcových, no klimatické zmeny a blednutie koralov si vyberajú svoju daň. Najnovšia správa by mohla podľa agentúry AP viesť k tomu, že ju UNESCO preklasifikuje ako lokalitu „v ohrození“.

debata chyba
Viac na túto tému: #ľudia #výskum #globálne otepľovanie #koralové útesy #Veľká koralová bariéra