Na francúzskych viniciach je najteplejšie počasie od 14. storočia

04.09.2019 09:00
vinica, vinohrad
Ilustračné foto. Autor:

V dôsledku horúceho a suchého počasia v posledných rokoch hrozno v burgundských viniciach dozrieva najrýchlejšie za posledných takmer sedem storočí.

Extrémne počasie, ktoré dnes môžu považovať za normálne ľudia mladší ako 30 rokov, nemá v histórii obdobu. K tomuto záveru dospeli vedci, ktorí skúmali údaje o teplote a úrode hrozna spätne až do roku 1354. Teda do doby, kedy sa Európa spamätala zo smrtiacej pandémie moru.

„Mimoriadne horúce a suché roky sa v minulosti vyskytovali jednotlivo, zatiaľ čo od prechodu na rýchle otepľovanie v roku 1988 sa stali normou,“ uvádzajú autori štúdie uverejnenej v časopise Európskej geofyzikálnej únie. Zistili, že v dôsledku vyšších teplôt v posledných troch desaťročiach sa hrozno v Burgundsku zberá v priemere o 13 dní skôr, než v uplynulých 664 rokoch.

Vedci opäť preskúmali legendárne horúce leto roku 1540, kedy vyschla rieka Rýn. Prešli kvôli tomu zhruba 300 záznamov o počasí. Vinári toho roku zožali hrozno, ktoré vyzeralo ako uschnuté hrozienka a „dávalo sladké víno podobné sherry, z ktorého sa ľudia hneď opili“, píšu v správe. Renomovaný svetový znalec vín Hugh Johnson povedal, že ochutnávka toho ročníka bola jedným z najpamätnejších okamihov jeho kariéry.

Rastúce teploty však nezaručujú kvalitnú úrodu, upozornili vedci s tým, že rovnako dôležitými vstupmi sú doba zrenia a spôsob výroby vína.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #vinice #vedci #teplo #otepľovanie #hrozno #horúčavy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku