Vedci: Lochnesská príšera je v skutočnosti asi úhor

06.09.2019 07:46
loch ness, lochneska
Ilustračné foto. Autor:

Príšera, ktorá sa podľa rôznych svedectiev a legiend opakovane zjavuje v škótskom jazere Loch Ness, je v skutočnosti zrejme úhor.

Uviedli to podľa BBC novozélandskí vedci, ktorí sa pokúsili vytvoriť zoznam všetkých jazerných živočíchov s pomocou vzoriek DNA nájdených vo vode. Analýza ale nepreukázala, že by sa v jazere vyskytovali obrie zvieratá, prehistorické morské plazy zvané plesiosaura alebo veľké jesetery. Vedci tiež vylúčili možnosť, že by lochnesskou príšerou bol sumec alebo zatúlaný ospalec grónsky.

Cieľom vedcov nebolo dokázať, prípadne vyvrátiť existenciu lochnessky, ale zmapovať živočíchy a rastliny v jazere. „Ľudia majú radi tajomstvá. My sme s pomocou vedy pridali ďalšiu kapitolu do príbehu o lochnesskej záhade,“ povedal genetik Neil Gemmell, vedúci tímu z univerzity v novozélandskom O­tago.

Zvieratá za sebou pri pohybe vo vode zanechávajú nepatrné stopy DNA – pochádza z ich kože, peria, šupín a moču, vysvetlil už skôr vedec. Jeho tím preto odobral 300 vzoriek vody na rôznych miestach a v odlišných hĺbkach jazera. Odfiltrovali z nej biologický materiál a z neho extrahovali DNA, ktorú analyzovali.

Zhromaždené údaje podľa Gemmella ukázala, že v jazerných vodách je veľké množstvo DNA úhora európskeho. „Otázka teraz znie, sú tam gigantické úhory?“ povedal Gemmell. Zo získaných údajov síce podľa neho nemožno určiť veľkosť, ale množstvo získaného materiálu zároveň naznačuje, že takúto možnosť nemožno vylúčiť.

Podľa Stevea Felthamu, ktorý je v Guinnessovej knihe rekordov vedený ako človek, ktorý najdlhšie počas nepretržitého obdobia lochnessku „loví“, ale nie sú zistenia novozélandských vedcov presvedčivé. Feltham uviedol, že v jazere videl ako dvanásťročný plutvonožce a že to vedia aj malé deti, že v ňom žijú úhory.

Garry Campbell, ktorý vedie záznamy o zjaveniach lochnesskej príšery, uviedol, že dostáva ročne desiatku hlásení o neobjasnenom jave v jazerných vodách. Výsledky výskumu uvítal a dodal, že dúfa, že vedci sa budú životom v jazere ďalej zaoberať. Turistický ruch podľa neho najnovšie vedecké závery neovplyvní. „Z lochnesskej príšery sa stala celosvetová ikona“.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úhor #príšera #lochneska #Loch Ness #jazero
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku