Počas tohtoročného leta padlo na severnej pologuli takmer 400 teplotných rekordov. Hovoria o tom analýzy teplotných záznamov. Teplotné rekordy zaznamenali medzi 1. májom a 30. augustom v 29 krajinách. Tretina z nich pripadá na Nemecko, nasledované Francúzskom a Holandskom. Analýzy realizoval kalifornský klimatický inštitút Berkeley Earth.
Počas leta bolo na severnej pologuli 1200 miest, na ktorých zaznamenali najvyššie teploty v histórii v danom mesiaci. Dáta zahŕňali merania z meteorologických staníc, ktoré mali najmenej 40-ročné záznamy pozorovaní. Informuje o tom britská mediálna spoločnosť BBC.
Vlny horúčav v Európe počas júna a júla prelomili množstvo miestnych aj celoštátnych rekordov. Vo Francúzsku vystúpila teplota na rekordných 46 stupňov Celzia, teplotné rekordy sa prepisovali aj v Spojenom kráľovstve, Belgicku, Nemecku, Luxembursku a Holandsku. Viac ako 30 rekordov padlo tiež v Spojených štátoch, desať teplotných rekordov zaznamenalo aj Japonsko, kde v dôsledku horúčav zomrelo 11 ľudí.
Toto leto sa podľa vedca Roberta Rohdeho z Berkeley Earth vyznačovalo veľmi veľkým počtom historicky najvyšších teplôt v Európe. „Nektoré miesta v Európe majú viac ako 150-ročnú históriu pozorovania počasia, napriek tomu zaznamenali nové teplotné rekordy,“ povedal doktor Rohde pre BBC.
Celkovo padlo toto leto 396 teplotných rekordov. Doteraz najviac rekordov zaznamenali v roku 2010 a 2003. Tohtoročný júl je však považovaný za celosvetovo najteplejší mesiac v histórii, keď o 0,04 stupňa Celzia prekonal júl z roka 2016. Nasledoval po celosvetovo najteplejšom júni v histórii meraní.
Vedci sa zhodujú na tom, že vlny horúčav sú výsledkom klimatických zmien spôsobených človekom.