Erupcia sopky na Kamčatke vyvrhla mrak popola do výšky 10 kilometrov

03.11.2019 17:14

Erupcia sopky Šiveluč na Kamčatke vyslala do výšky až desať kilometrov mračno popola, ktoré podľa vulkanológov môže ovplyvniť trasy medzinárodnej leteckej dopravy.

Informovala o tom agentúra DPA. Mrak popola sa pohybuje smerom nad Ochotské more a nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre obyvateľov.

Pre Šiveluč, vysoký 3 283 metrov, teraz platí oranžový, zvýšený stupeň ohrozenia leteckej dopravy.

Šiveluč, jeden z najaktívnejších vulkánov na Kamčatke, se nachádza asi 450 kilometrov severovýchodne od Petropavlovska-Kamčatského. Teraz je v aktívnej fáze, popol chrlil už minulý mesiac.

Kamčatka patrí k najaktívnejším seizmickým oblastiam sveta. Na poloostrove je asi 200 sopiek, z ktorých dvadsaťdeväť je činných. Najvyššia z nich Ključevskaja dosahuje výšku 4 750 metrov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sopka #popol #letecká doprava #kamčatka #erupcia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku