Uhynutý vorvaň mal v žalúdku 100 kilogramov odpadkov

02.12.2019 17:39

Domáci, ktorí na pláži mŕtvolu našli, sú presvedčení, že nález potvrdzuje rozsiahlosť problému znečistenia morí.

Vorvaň tuponosý (Physeter macrocephalus), ktorý uhynul na pláži Seilebost na škótskom Isle of Harris, mal v žalúdku 100 kilogramov odpadkov. V kompaktnej hmote, ktorú odborníci našli vnútri veľryby, boli rybárske siete, lano, tašky i plastové poháre. Zatiaľ však podľa nich nie je jasné, či nájdený odpad prispel k úhynu vorvaňa, informuje spravodajský portál BBC.

Domáci, ktorí vo štvrtok na pláži mŕtvolu našli, sú však presvedčení, že nález potvrdzuje rozsiahlosť problému znečistenia morí. „Bolo to nesmierne smutné, najmä, keď ste videli tie rybárske siete a ďalšie odpadky, ktoré mal v žalúdku,“ poznamenal Dan Parry, ktorý žije v neďalekom Luskentyre. „Prechádzame sa po týchto plážach takmer každý deň a vždy mám so sebou tašku, do ktorej zbieram odpad, väčšinou rybársky,“ doplnil.

Členovia organizácie Scottish Marine Animal Stranding Scheme (Smass), ktorá vyšetruje prípady úmrtí veľrýb a delfínov, vykonali pitvu s cieľom určiť príčinu úmrtia veľryby, no nenašli dôkaz, že by za to mohli práve odpadky. „Zviera nebolo v mimoriadne zlom stave a i keď je stále možné, že toto množstvo odpadkov prispelo k jeho uviaznutiu na plytčine, v skutočnosti sme nedokázali nájsť dôkazy, že by to na neho malo vplyv alebo mu to zablokovalo vnútornosti. Toto množstvo plastov v jeho žalúdku je však nepochybne otrasné a muselo mu skomplikovať trávenie. Je tiež ďalším dôkazom hrozby, ktorú pre morské živočíchy predstavujú odpadky a stratené alebo odhodené rybárske náčinie,“ uviedla organizácia vo vyhlásení na sociálnej sieti Facebook.

Počty veľrýb a delfínov, ktoré ročne uviaznu na škótskom pobreží, podľa Smass stúpajú – v roku 2009 ich bolo 204 a v roku 2018 viac ako 930.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#odpadky #vorvaň #znečistené oceány
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku