Ide o 33 percent zo všetkých tamojších tropických rastlín, upozornila agentúra Reuters.
Špecialisti vyvinuli algoritmus, ktorý vyhodnocoval riziká možného vymiznutia u celkom dvadsať tisícov rastlinných druhov. Operovali aj s Červeným zoznamom ohrozených druhov, ktorý zahŕňa rastliny a živočíchy, pričom každé dva roky ich vydáva Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN).
Po zhodnotení výsledkov určili štyri najohrozenejšie regióny: Etiópia, západná Afrika, stredná Tanzánia a juh Demokratickej republiky Kongo. V týchto oblastiach hrozí vyhynutie viac ako 40 percentám miestnej flóry. Medzi ne patria lokálne stromy, byliny, liany a kry.
Výskum poukázal aj na takzvané ekoregióny (hlavný ekosystém definovaný výraznou geografiou a prijímajúci rovnomerné slnečné žiarenie a vlhkosť) sústredené v západnej Afrike, kde sa vyskytuje veľké množstvo ohrozených druhov.
Konkrétne ide o savanu v páse Sahel a halvne vo vnútrozemskej delte Nigeru, ďalej o západný guinejský nížinný les a guinejské horské lesy a tamojšie mangrovy – spoločenstvá krov a stromov vyskytujúcich sa v tzv. brakických vodách (v deltách riek, kde sa sladká voda mieša so slanou) a na pobrežiach morí a oceánov.
Sahel je názov územia v severnej Afrike na južnom okraji Sahary, ktorú oddeľuje od afrických tropických pralesov. Zahŕňa pás trávnatých pastvin, tiahnucich sa naprieč kontinentom pozdĺž 13. rovnobežky od západu k východu, a to na území Mauritánie, Senegalu, Mali, Burkiny Faso, Nigeru, Čadu, Sudánu a Etiópie.
Vnútrozemská delta Nigeru alebo tiež Macina je oblasť v Mali medzi mestami Djenné a Timbuktu, ktorá má rozlohu okolo 64 000 km² a žije v nej viac ako pol milióna ľudí. Veľtok Niger tu prijíma prítok Bani a rozlieva se v plochej krajine do šírky, vytvára tak mokrade, ramená a jazierka.
Rastlinné druhy sú v týchto oblastiach podľa vedcov ohrozované odlesňovaním, klimatickými zmenami a nárastom ľudskej populácie.
Odborníci okrem toho našli v regióne ďalšiu tretinu flóry, ktorá je zrejme vzácna a mohla by v blízkej budúcnosti tiež potenciálne vyhnúť.
„Tieto druhy by mohli byť pravdepodobne ohrozené, pokiaľ v tropickej Afrike narastie počet obyvateľstva a zvýši sa tým vplyv ľudskej činnosti," povedal britskému The Guardian spoluautor študie Gilles Dauby z Francúzskeho národného výskumného ústavu pre udržateľný rozvoj.