V Mexiku objavili staroveký mayský palác

Palác vysoký šesť metrov a dlhý 55 metrov bol pravdepodobne obývaný počas dvoch dlhých období medzi rokmi 600 - 1050 nášho letopočtu.

28.12.2019 09:26
foto home Foto:
Proces stabilizácie a čistenia štuku chrámu.
debata

Archeológovia v Mexiku objavili rozsiahly staroveký palác, ktorý zrejme pred viac ako tisíc rokmi používali mayské elity. Pamiatku našli v starovekom meste Kulubá, neďaleko dnešného Cancúnu na východe Mexika, informovali v stanovisku antropológovia z mexického Národného inštitútu antropológie a histórie (INAH).

Palác vysoký šesť metrov a dlhý 55 metrov bol pravdepodobne obývaný počas dvoch dlhých období medzi rokmi 600 – 1050 nášho letopočtu. Archeológovia na mieste odhalili suterén, schodisko a pilastre.

Na svojom vrchole, v rokoch 250 až 900 nášho letopočtu, vládla mayská civilizácia rozsiahlym častiam súčasného južného Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu. Kulubá mala v tom čase dôležité väzby s ďalšími mayskými mestami, ako Ek' Balam a Chichen Itza. V súčasnosti je Kulubá významnou archeologickou lokalitou.

„Táto práca sa ešte len začína – ledva sme začali odkrývať jednu z najobjemnejších stavieb na mieste,“ uviedol archeológ Alfredo Barrera vo videu, ktoré zverejnil INAH.

Okrem paláca experti skúmajú aj štyri ďalšie štruktúry v oblasti známej ako „Skupina C“ na centrálnom námestí Kuluby, vrátane oltára, pozostatkov dvoch obytných budov a okrúhlej stavby, o ktorej predpokladajú, že to bola pec.

Zároveň tiež znovu zalesňujú okolitú džungľu, aby pomohla unikátne nálezisko lepšie chrániť pred nepriazňou počasia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko #vykopávky #vedci #mesto #antropológ #staroveké mesto