VIDEO: Dym z austrálskych požiarov obkrúži celú planétu, tvrdí NASA

Dym z rozsiahlych požiarov na východnom pobreží Austrálie by mohol dokola obkrúžiť celú planétu a v najbližších dňoch sa vrátiť nad západné pobrežie kontinentu.

, 14.01.2020 09:40, aktualizované: 12:58
poziar Foto:
Pohľad na stúpajci dym z vesmíru.
debata

S odkazom na údaje americkej kozmickej agentúry NASA to napísal austrálsky spravodajský server ABC. Meteorológovia tento týždeň očakávajú príchod dažďov, ktoré však podľa hasičov zrejme nebudú dostatočne výdatné, aby niekoľkomesačné požiare uhasili.

Podľa profesorky Lisy Harvey-Smithovej z jednej z austrálskych univerzít sa už dym z požiarov dostal nad tri štvrtiny zemského povrchu. Vystúpal totiž do výšky asi 17 kilometrov a v ceste mu nebráni počasie a zemská atmosféra. Tým, ako sa šíri do priestoru, sa však zmenšuje jeho koncentrácia a na vzdialenejších miestach nie je ľudským okom rozoznateľný. Vedecké prístroje a satelity ho však zaznamenajú.

Vietor dym zanáša východným smerom cez Tichý oceán k Južnej Amerike. Podľa vedcov je preto možné, že sa austrálske mesto Perth na západe krajiny zahalí v najbližších dňoch do ľahkého oparu dymu, ktorý obkrúži planétu a nad kontinent sa znovu dostane zo západu.

Melbourne má po požiaroch najhoršiu kvalitu ovzdušia

Druhé najväčšie mesto Austrálie Melbourne, ako aj iné časti štátu Viktória, mali v dôsledku rozsiahlych požiarov jedno z najhorších ovzduší na svete. S odvolaním sa na údaje švajčiarskej technologickej spoločnosti IQAir a jej databázy kvality vzduchu o tom informovala agentúra DPA.

Obyvatelia Melbourne sa v utorok zobudili už druhý deň po sebe v meste s „nebezpečne nízkou“ kvalitou ovzdušia, pričom v popoludňajších hodinách už bola vyhodnotená ako najhoršia na svete, čo potvrdil aj Brett Sutton – riaditeľ úradu pre zdravotníctvo štátu Viktória.

Sutton zdôraznil, že ľudia by sa mali za takýchto podmienok zdržiavať vnútri, pričom zdravotné ťažkosti hrozia aj zdravým osobám.

Výrazne znížená kvalita ovzdušia ovplyvnila aj kvalifikáciu na prvé grandslamové podujatie sezóny Australian Open, ktoré sa taktiež koná v Melbourne. Hoci sa zápasy odohrali podľa plánu, organizátori museli obmedziť tréningové jednotky pre hráčov.

Hustota dymu dosiahla podľa DPA takú úroveň, že v meste sa aktivovali protipožiarne alarmy.

Očakáva sa však, že v najbližších hodinách by sa mali v oblasti začať dažďové prehánky, pričom podľa slov Shana Fitzsimmonsa z Vidieckej požiarnej služby štátu Nový Južný Wales je dážď „najlepšia správa, akú požiarnici za posledné mesiace počuli“.

Pre dlhotrvajúce sucho austrálska vláda pristúpila aj k usmrteniu viac ako 5000 divých tiav, ktoré podľa nej ohrozovali miestne aborigénske komunity a ekosystém južnej Austrálie. Napriek tomu, že Austrália je podľa odhadov domovom najväčšieho počtu tiav na svete, dosahujúceho viac ako milión kusov, nejde o pôvodný druh.

Dym z požiarov spôsobil okrem Melbourne značné problémy aj v iných mestách vrátane Sydney a Canberry, pričom dosiahol až k Novému Zélandu a do Južnej Ameriky.

V Austrálii podľa miestnych úradov stále horí na najmenej 100 miestach, na viac ako tretine z nich zatiaľ nemajú hasiči živel pod kontrolou. Podarilo sa im však už skrotiť doteraz najväčší z ohňov, ktorý zúril tri mesiace severozápadne od Sydney. S živlom, ktorý zničil už viac ako 2000 domov a spôsobil smrť najmenej 28 ľudí, naďalej bojuje vyše 1500 požiarnikov. Podľa agentúry Reuters zhorelo asi 11,2 miliónov hektárov porastu, teda územie zhruba vo veľkosti Bulharska.

Situácii by mal v najbližších dňoch pomôcť dážď. Meteorológovia očakávajú, že by na niektorých miestach zasiahnutých požiarmi malo spadnúť až 50 milimetrov zrážok. Ak sa predpoveď potvrdí, bude to „naším darčekom k Vianociam, narodeninám, zásnubám, k výročiu svadby a k promócii v jednom,“ vyhlásil na twitteri jeden z miestnych šéfov hasičov. Podľa hovorcu austrálskeho hasičského zboru ale dážď pravdepodobne nebude stačiť na uhasenie všetkých ohňov, pretože pôda je po dlhom období sucha príliš vyprahnutá.

Podľa prieskumu spoločnosti Newspoll majú požiare dopad aj na austrálsku politickú scénu. Kvôli reakcii premiéra Scotta Morrisona, ktorú mnoho ľudí považovala za pomalú a odťažitú, klesla jeho podpora u obyvateľstva za mesiac o osem percent. Morrison je tak momentálne menej populárny ako šéf opozície Anthony Albanese. Premiér v nedeľu v televízii uznal, že urobil určité chyby a jeho vláda dnes oznámila, že vyčlenila 50 miliónov austrálskych dolárov do fondu na ochranu divokých zvierat, ktoré požiare veľmi trpia. Podľa mnohých však prichádza tento aj ďalšie vládne kroky neskoro a sú príliš obmedzené.

debata chyba
Viac na túto tému: #Zem #Austrália #Požiare #planéta #dym #dažde
Flowers