VIDEO: Indonézska sopka Merapi vychrlila popol do výšky dvoch kilometrov

13.02.2020 14:49
sopka Merapi, indonézia, láva
Indonézska sopka Merapi na ostrove Jáva. Autor:

Jedna z najaktívnejších indonézskych sopiek Merapi sa dnes opäť prebudila a vychrlila množstvo lávy, sopečných plynov a popola.

Oblak dosiahol viac ako dvojkilometrovú výšku, napísala agentúra AFP.

Indonézske úrady vydali upozornenie pre leteckú dopravu; sopečný popolček totiž predstavuje nebezpečenstvo pre letecké motory. Miestni obyvatelia boli varovaní, aby sa nepribližovali k sopke na vzdialenosť menšiu ako tri kilometre. Oblasť s rozlohou desať kilometrov štvorcových okolo sopky pokryl sopečný popol.

Merapi, ktorá sa nachádza na husto obývanom ostrove Jáva, je jednou z najaktívnejších sopiek na svete. V desaťkilometrovom okruhu okolo vulkánu žije štvrť milióna ľudí.

V roku 2010 si série erupcií vulkánu Merapi vyžiadali životy viac ako 350 ľudí a kvôli chrleným prúdom horúcich sopečných plynov, lávy a sopečného popola muselo domovy z okolia opustiť viac ako 300 000 obyvateľov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#sopka #popol #plyn #láva
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku