Sandra, samica orangutana, ktorej súd priznal štatút osoby, má nového priateľa

Sandre ako historicky prvému zvieraťu pridelili status "osoby iného ako ľudského pôvodu". S tým sa viaže aj to, že ako osoba sa stala "predmetom práv".

17.02.2020 18:03
Sandra The Orangutan Foto:
Sadra.
debata (5)

Tridsaťtriročná orangutania samica Sandra, ktorej v roku 2015 súdne priznali štatút osoby a z toho vyplývajúce práva, oslávila cez víkend 34. narodeniny, pričom dôležitým účastníkom oslavy bol aj jej nový priateľ, 31-ročný orangutan Jethro. Informovala o tom Patti Ragan, riaditeľka floridského Centra pre ľudoopy, v ktorom Sandra žije od novembra minulého roku. „Sandra sa teraz najviac zo všetkého zaujíma o Jethra. Stále ho pozoruje a približuje sa k nemu z diaľky, sú vo fáze spoznávania sa a zvykania si na seba,“ hovorí Ragan.

Sandra sa narodila, pôvodne pod menom Marisa, 14. februára 1986 v zoologickej záhrade vo východonemeckom Rostocku. V roku 1999 ju premiestnili do zoologickej záhrady v argentínskej metropole Buenos Aires, kde ju premenovali na Sandru.

V roku 2015, po sťažnostiach na zlé zaobchádzanie s ňou, sa Sandra dostala na titulky svetových médií vďaka rozsudku argentínskej sudkyne Eleny Liberatori, ktorá jej ako historicky prvému zvieraťu pridelila status „osoby iného ako ľudského pôvodu“, s čím sa viaže aj to, že ako osoba sa stáva aj „predmetom práv“.

Sandra má zatiaľ jedného potomka, samicu Gembiru, ktorá sa jej narodila v roku 1999. Akékoľvek doterajšie pokusy pracovníkov zoo o zabezpečenie jej ďalšieho potomstva však zlyhávali. Naposledy sa ju pokúšali spáriť s orangutanom Maxom, Sandra však oňho nejavila záujem a namiesto pobytu v spoločnom príbytku väčšinu času vysedávala vonku – dokonca aj vtedy, keď pršalo či snežilo.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #opica #zoo #orangutan #Sandra