Najmenší chrobák Európy žije aj v Nízkych Tatrách

Pierkavčeka objavili v roku 1997 na základe nálezov zo Švédska a Fínska.

22.02.2020 13:31
debata (1)
Baranowskiella ehnstromi – najmenší chrobák... Foto: Adam Polhorský, NAPANT
pierkavcek01 Baranowskiella ehnstromi – najmenší chrobák Európy.

Najmenší chrobák v Európe, pierkavček, žije aj v Nízkych Tatrách. Výskyt tohto druhu chrobáka na Slovensku po prvýkrát zaznamenali v roku 2019, kedy ho objavil entomológ Václav Kautman. Na svojej internetovej stránke to uviedla Správa Národného parku Nízke Tatry (NAPANT).

Druh bol opísaný v roku 1997 na základe nálezov zo Švédska a Fínska. Neskôr ho našli aj v Nórsku, Dánsku, Luxembursku, Nemecku, Belgicku, Francúzsku, Švajčiarsku, Rakúsku, Českej republike, Veľkej Británii a v Maďarsku. Na území Slovenska ho od roku 2019 spozorovali celkovo na 19 miestach v rámci jedenástich lokalít. Najnovšie prítomnosť chrobáka potvrdili aj v Nízkych Tatrách. Výskyt potvrdili v lokalitách Pavčina Lehota, Jelšie, Malužiná – Skribňovo a Kráľova Lehota.

Pierkavček meria 0,45 až 0,55 milimetra. Živí sa výtrusmi a hýfami hostiteľskej huby. Jeho hostiteľmi sú dva druhy húb tvoriace plodnice na dreve – ohňovec škľabkovitý a ohňovec bodkovaný. Ohňovec bodkovaný bol ako hostiteľ tohto chrobáka zaznamenaný iba v Nórsku, vo všetkých ostatných lokalitách, vrátane Slovenska, je hostiteľom druhu výlučne ohňovec škľabkovitý. Hostiteľská huba uprednostňuje najmä vŕby, ale tvorí plodnice aj na iných druhoch stromov, z územia Česka a Slovenska sa uvádza až 23 druhov drevín osídlených touto hubou. Svojim spôsobom života je úzko viazaný na hostiteľskú hubu, presnejšie na jej spodnú časť – hymenofor, tvorený husto usporiadanými rúrkami. Úzke a vretenovité telo je uspôsobené na vnikanie do jednotlivých rúrok, ktoré využívajú chrobáky ako úkryt. Jeden pierkavček vždy obýva jednu rúrku. Do jednotlivých rúrok vchádzajú hlavou dopredu a z rúrok vždy cúvajú. Opačný spôsob vnikania do rúrok nebol nikdy pozorovaný.

Okrem terénnych pozorovaní tohto chrobáka zaznamenali aj v exikátoch hostiteľskej huby uložených v herbári Slovenského národného múzea – Prírodovedného múzea v Bratislave. Zo 48 preskúmaných herbárových položiek tohto chrobáka našli v deviatich z nich, z toho v šiestich prípadoch v položkách starších ako z roku 1997, kedy bol druh popísaný. Najstaršie položky s imágami chrobáka pochádzajú z rokov 1888 a 1889.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Nízke Tatry #NAPANT #chrobák #pierkavček
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy