Boj proti koronavírusu znížil znečistenie ovzdušia

Niektoré svetové mestá a regióny zaznamenali v dôsledku opatrení proti šíreniu nového koronavírusu zníženú úroveň znečisťujúcich plynov súvisiacich s globálnym otepľovaním.

26.03.2020 08:14
4

Vedci v New Yorku pre BBC povedali, že v porovnaní s minulým rokom emisie oxidu uhoľnatého, ktorý produkujú najmä autá, klesli takmer o 50 percent a oxidu uhličitého zas o päť až desať percent. Tvrdia, že do mája, keď sú emisie oxidu uhličitého väčšinou na vrchole, zrejme zaznamenajú najnižšiu úroveň od čias finančnej krízy spred desiatich rokov. V New Yorku klesla doprava o 35 percent oproti minulému roku. Svoje zistenia uviedli v štúdii pod vedením Columbia University.

„New York má za uplynulý rok a pol extrémne vysoké hodnoty oxidu uhoľnatého. Toto sú tie najčistejšie hodnoty, aké som kedy videla. Je to menej ako polovica toho, čo v marci bežne registrujeme,“ povedala Róisín Commane z Columbia University.

Analýza pre klimatickú webstránku Carbon Brief predpokladá, že v Číne za dva týždne kleslo využívanie energií o 25 percent. To zrejme bude tento rok viesť k poklesu emisií uhlíka o jedno percento. V Číne aj na severe Talianska sa znížila hodnota oxidu dusičitého, čo pripisujú obmedzeniam v doprave a priemysle.

Rôzne kroky vlád po celom svete pravdepodobne povedú k podobným výsledkom aj v iných krajinách, kde množstvo ľudí pracuje z domu. Obmedzenia ovplyvnia emisie oxidu uhličitého. „Bude záležať na tom, ako dlho bude táto pandémia trvať a aké rozsiahle bude obmedzenie hospodárstva, a to najmä v USA. No myslím si, že táto situácia určite bude mať dopad na globálne emisie,“ vyhlásila Corinne Le Quéré z University of East Anglia. „Ak to potrvá ešte tri alebo štyri mesiace, určite pocítime zníženie,“ dodala.

Odborníci zároveň upozorňujú na to, aby politici mysleli pri obnovení ekonomiky aj na životné prostredie.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #koronavírus #globálne otepľovanie #emisie #Covid-19