Na stanici na východe Antarktídy po prvý raz zaznamenali vlnu horúčav

04.04.2020 11:24

Klimatológovia na výskumnej stanici na východnej Antarktíde po prvý raz zaznamenali vlnu horúčav.

Vedci z Austrálskeho antarktického programu namerali bezprecedentné teploty na výskumnej stanici Casey na Baileyho polostrove v období od 23. do 26. januára, keď je v oblasti leto. Dvadsiateho štvrtého januára sa pritom teplota vyšplhala na 9,2 stupňa Celzia, čo je najvyššia teplota, ktorú tam kedy namerali, informuje spravodajský portál CNN.

Počas daných dní boli podľa výskumu, ktorého výsledky vedci publikovali v odbornom časopise Global Change Biology, najnižšie teploty vyššie ako nula stupňov, zatiaľ čo najvyššie presahovali 7,5 stupňa Celzia. „Vlny horúčav sú klasifikované ako tri po sebe nasledujúce dni s extrémnymi maximálnymi aj minimálnymi teplotami,“ uviedla v štúdii biologička Sharon Robinson.

Teploty nad nulou zrýchľujú topenie sa ľadu. Oblasť Antarktídy sa v dôsledku skleníkových plynov rýchlo ohrieva, čo má vážne globálne následky najmä pre ľudí žijúcich v pobrežných oblastiach, ktorí sú ohrození stúpaním morskej hladiny.

Vedci varujú, že „bezprecedentné“ teploty by mohli ovplyvniť faunu aj flóru v regióne. „Väčšina života existuje na Antarktíde v malých oázach bez ľadu a do značnej miery závisí od topenia sa snehu a ľadu, ktoré ich zásobujú vodou,“ vyjadrila sa antarktická ekologička Dana Bergstrom.

Podľa nej roztopená voda môže púštnym ekosystémom poskytovať dodatočnú vlahu, čo by viedlo k zvýšenému rastu a rozmnožovaniu sa machu, lišajníkov, mikróbov a bezstavovcov. „Nadmerné zatopenie však môže vyvrátiť rastliny a zmeniť zloženie spoločenstiev bezstavovcov a mikrobiálnych rohoží. Ak sa ľad roztopí úplne, na začiatku sezóny, potom budú po zvyšok sezóny ekosystémy trpieť suchom,“ vysvetlila Bergstrom.

Počas tohto leta na Antarktíde viackrát namerali rekordné teploty. Šiesteho februára vedci na argentínskej výskumnej stanici Esperanza na severe kontinentu namerali teplotu 18,3 stupňa Celzia. O tri dni neskôr brazílski vedci na ostrove Seymour až 20,75 stupňov Celzia.

#vedci #otepľovanie #klima #Antarktída
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku