Zásahy človeka do prírody úzko súvisia so vznikom pandémií

Divé zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie v dôsledku ľudského zásahu, sú nositeľmi dvakrát viac vírusov, ktoré môžu spôsobiť ochorenie u človeka.

10.04.2020 07:44
debata (2)

Ľudské zásahy do prírody úzko súvisia so vznikom pandémií. Podľa vedcov riziko šírenia chorôb narastá pre blízky kontakt ľudí s divými zvieratami, a to pri love či obchodovaní alebo pre stratu ich prirodzeného prostredia.

V súčasnosti svet sužuje pandémia nového koronavírusu, ktorý pravdepodobne pochádza od netopierov, v jeho šírení však môžu zohrávať rolu aj iné živočíchy, ako napríklad šupinavce.

Odborníci vo svojej štúdii skúmali správy o ochoreniach, ktoré prešli zo zvierat na človeka a porovnali ich s informáciami o zvieratách, ktorým hrozí vyhynutie podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN).

Divé zvieratá, ktorým hrozí vyhynutie v dôsledku ľudského zásahu, sú nositeľmi dvakrát viac vírusov, ktoré môžu spôsobiť ochorenie u človeka, v porovnaní s druhmi, ktoré sú ohrozené z iných dôvodov. Týka sa to aj druhov, ktoré prichádzajú o svoj habitat a dostávajú sa tak „bližšie k ľuďom“. Pre BBC News to uviedla Christine Johnson z Kalifornskej univerzity v Davise. „Divá zver takisto mení svoje rozloženie, keďže sa prispôsobuje antropogénnym aktivitám a úprave krajiny. Toto urýchlilo vznik ochorení u voľne žijúcich živočíchov, čo znamená vyššie riziko vzniku pandémií, pretože sme vďaka cestovaniu a obchodu všetci globálne prepojení,“ dodala.

Divé zvieratá na prahu vyhynutia sa vyskytujú len v malých počtoch a vo všeobecnosti predstavujú len nízke riziko prenosu infekčného ochorenia. Neplatí to však v prípadoch zásahu človeka a straty habitatu, keď sa dostávajú do blízkeho kontaktu s ľuďmi, uviedla Johnson.

Odborníčka ďalej upozornila, že na trhoch s divými zvieratami, kde sa vyskytujú aj ľudia, majú ochorenia možnosť prechádzať na živočíchy, s ktorými by sa za normálnych okolností nemali šancu dostať do kontaktu.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Zvieratá #ľudia #koronavírus #Covid-19