Prehistorický les pochovaný pod vodou by mohol pomôcť pri vývoji nových liekov

V takmer 60-tisíc rokov starom dreve sa nachádzajú živočíchy s baktériami, ktoré vedci dosiaľ neobjavili.

26.04.2020 10:00
Bioprospecting for Industrial Enzymes and Drug... Foto:
Prehistorický les, ktorý sa skrýva pod vodou pri brehoch americkej Alabamy, by mohol pomôcť vedcom pri vývoji nových liekov.

Prehistorický les, ktorý sa skrýva pod vodou pri brehoch americkej Alabamy, by mohol pomôcť vedcom pri vývoji nových liekov. Starobylé drevo totiž obsahuje živočíchy s dosiaľ neznámymi baktériami, ktoré by mohli poslúžiť tomuto účelu. Informuje o tom televízia CNN s odvolaním sa na americký Národný úrad pre oceány a atmosféru (NOAA), ktorý podporil výskum Northeastern University a University of Utah zameraný na stratený les.

Cyprusový les rástol pred takmer 60-tisíc rokmi na brehoch rieky pri Mexickom zálive. Keď stromy umierali a popadali, pochoval ich sediment a s nárastom morskej hladiny následne voda. Tak zostali skryté mnoho tisícročí, až kým sa oblasťou v roku 2004 prehnal hurikán Ivan a na morskom dne odhalil dávno pochované, no mimoriadne zachované, stromy. Vedci zo zmienených univerzít sa za lesom, ktorý sa nachádza v hĺbke vyše 18 metrov, potopili v decembri a zobrali z neho vzorky, ktoré podrobili výskumu v laboratóriu.

„Mali sme možnosť pozrieť sa, aké druhy organizmov využili toto nechránené staroveké drevo. Rôzne druhy živočíchov, ktoré sú v ňom pochované, a aké druhy živočíchov žili na jeho povrchu,“ priblížil Francisa Choi, ktorý je vedúci laboratória v Centre oceánológie pri Northeastern University. Podľa NOAA vedci z dreva vytiahli viac ako 300 živočíchov a sústredili sa najmä na mäkkýše žijúce v dreve. Hoci sú tieto mäkkýše vedcom známe, baktérie z týchto tvorov žijúcich v 60-tisíc rokov starom dreve dosiaľ ešte nikto neobjavil. „Podarilo sa nám izolovať baktérie z nich a získať niektoré, s ktorými sme dosiaľ ešte nerobili, z čoho sme naozaj nadšení,“ vyjadrila sa pre CNN výskumná profesorka lekárskej chémie Margo Haygood z University of Utah.

Zo spomínaných mäkkýšov vedci odobrali sto kmeňov baktérií, mnoho z nich nových. V prípade 12 z nich odborníci sekvenujú DNA, aby vyhodnotili ich potenciál pre výrobu nových liekov. Už v minulosti baktérie z mäkkýšov žijúcich v dreve viedli k študovaniu minimálne jedného antibiotika ako liečiva na parazitické infekcie, tvrdí NOAA. Haygood vysvetlila, že baktérie testovali na antimikrobiálne látky a neurologickú aktivitu, čo by mohlo viesť k liečivám proti bolesti a rakovine. Do programu plánujú vedci zahrnúť aj testy na antivirotiká.

Vedci skúmajú nové vzorky aj pre využitie v iných oblastiach okrem farmácie, ako napríklad pri výrobe papiera, textílií, potravín, krmiva pre zvieratá, čistých chemikálií a obnoviteľných palív, uvádza NOAA.

Ďalšie expedície do podmorského lesa pre pandémiu nového koronavírusu pozastavili. Haygood spolu so svojím tímom podľa jej slov bude naďalej pracovať na výskume vzoriek a dúfa, že výsledky zverejnia v priebehu roka. Choi zase pracuje na obstaraní bezpilotných podvodných robotov, aby s ich pomocou les nasnímal a vytvoril jeho 3D vizualizáciu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #živočíchy #vedci #les #baktérie