V austrálskych vodách objavili najdlhšieho tvora na svete

Vedci objavili v austrálskych vodách 30 pravdepodobne nových morských živočíšnych druhov vrátane zrejme dosiaľ najdlhšieho tvora na svete.

19.04.2020 07:16
FK200308-Siphonophore-SOI ROV-0004 Foto:
Najväčším objavom je nepochybne typ rúrovníka (rad Siphonophora), ktorý meral podľa odhadov až 46 metrov a je tak pravdepodobne najdlhším, ktorého kedy našli.
debata (4)

Objavy sú výsledkom expedícií, ktoré viedla nezisková organizácia Schmidt Ocean Institute, do podvodných kaňonov pri pobreží štátu Západná Austrália. Informoval o nich britský denník The Guardian.

Najväčším objavom je nepochybne typ rúrovníka (rad Siphonophora), ktorý meral podľa odhadov až 46 metrov a je tak pravdepodobne najdlhším, ktorého kedy našli. Rúrovníky sú podmorské polypovce žijúce v kolónii, ktoré sa správajú ako jeden organizmus a vytvárajú dlhé reťazce. Nový rúrovník je zhruba dvojnásobne dlhší ako mnohé vráskavce obrovské (Balaenoptera musculus) a trojnásobne dlhší ako vráskavce dlhoplutvé (Megaptera novaeangliae), ktoré obyčajne dorastajú do dĺžky okolo 15 metrov.

Podľa expedičnej vedúcej Neridy Wilson z Western Australia Museum daného mimoriadne dlhého rúrovníka našli, keď to najmenej čakali. Ich výskumné plavidlo, ktoré sa potopilo až do hĺbky 4 439 metrov, ho zaznamenalo, v zhruba v 630-metrovej hĺbke, keď sa vracalo späť na hladinu. „Bolo to jednoducho úžasné, keď sme videli tento obrovský organizmus rozvinutý ako špirálovité UFO vznášajúce sa vo vodnom stĺpci. Nemohli sme uveriť tomu, čo sme videli,“ opísala objav Wilson.

Vedci okrem rúrovníka našli aj ďalšie tvory, ktoré ešte zrejme nikto nepopísal, vrátane nového hlavonožca, dlhochvostej holotúrie, košoviek a prvých veľkých polypovcov v Austrálii. Všetky živočíchy našli v chránenej oblasti známej ako bioregión Gascoyne Coast. Podľa Wilson bude trvať mesiace až roky, kým si vedci budú istí, že organizmy, ktoré našli sú naozaj nové. „Rozhodne sme hľadali a očakávali nové druhy. Tie vody boli príliš nepreskúmané na to, aby nepriniesli také poklady,“ dodala.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #objav #vedci #oceán #živočích #tvor