Ozónová diera nad Arktídou sa zacelila

03.05.2020 18:06
NH ozone hole 2020 0
Autor:

Ozónová diera, ktorá na jar vznikla nad Arktídou a bola dosiaľ najväčšia v histórii záznamov, sa zacelila.

Informoval o tom vedecký tím z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), ktorý vývoj ozónovej diery sledoval. Pod tento jav sa však zrejme nepodpísal pokles znečistenia ovzdušia v dôsledku opatrení proti novému koronavírusu, tvrdia odborníci.

Ozónová diera nevznikla v dôsledku ľudskej činnosti, ale spôsobil ju mimoriadne silný arktický polárny vír. V jeho dôsledku ozónová vrstva, ktorá chráni planétu pred ultrafialovým žiarením a nachádza sa v stratosfére vo výške zhruba 15 až 35 kilometrov, značne schudobnela až do výšky zhruba 18 kilometrov. Naposledy takýto silný jav v oblasti zaznamenali takmer pred desaťročím.

Aj za zacelením ozónovej diery je podľa všetkého spomínaný polárny vír. „Poháňal ju neobyčajne silný, dlhotrvajúci polárny vír a nesúvisí so zmenami kvality ovzdušia,“ vysvetlili vedci na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vedci #ultrafialové žiarenie #ozónová diera #arktída
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku