Vďaka čistejšiemu vzduchu počas pandémie zomrelo v Európe za mesiac o 11-tisíc ľudí menej

Vďaka zlepšeniu kvality ovzdušia v čase pandémie za uplynulý mesiac zomrelo v Európe o 11-tisíc ľudí menej na následky znečistenia vzduchu.

04.05.2020 07:20
debata (18)

Vďaka prudkému poklesu cestnej premávky a priemyselných emisií zaznamenali o šesťtisíc menej detí s astmou, o 1 900 menej prípadov na pohotovosti a o 600 menej predčasných pôrodov. Informácie prinieslo Centrum pre výskum energie a čistého vzduchu.

V porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok, úroveň oxidu dusičitého klesla o 40 percent a častíc PM2,5 o desať percent. Znamená to, že ľuďom s koronavírusom sa môže ľahšie dýchať. Tieto dva faktory znečistenia, ktoré oslabujú srdcový a dýchací systém, sú za bežných okolností spoločne zodpovedné za približne 470-tisíc úmrtí v Európe ročne.

Nový výskum využil štatistické modely, ktoré kombinujú dáta o kvalite vzduchu, počasí, emisiách, populácii a výskyte ochorení. Najvyšší počet úmrtí, ktorým sa vďaka zlepšeniu kvality ovzdušia zabránilo, sa týka Nemecka (2 083 prípadov). Za ním nasledujú Veľká Británia (1 752), Taliansko (1 490), Francúzsko (1 230) a Španielsko (1 083). Z pohľadu ochorení, takmer 40 percent prípadov súviselo so zlyhaním srdca, 17 percent s dýchacími ochoreniami, akými sú bronchitída alebo emfyzém a 13 percent s mŕtvicou a rakovinou. Medzi ďalšie patria infekcie a cukrovka. Podľa série počítačových analýz sa najpravdepodob­nejšie zabránilo 11-tisíc úmrtiam, pričom hodnoty sa pohybovali od sedemtisíc po 20-tisíc.

Vedci však upozorňujú, že celosvetové čísla by boli oveľa vyššie. Ich štúdia sa zamerala len na jeden kontinent a jeden mesiac. Najprudší pokles znečistenia ovzdušia zaznamenali Čína a India, čo sú dve najľudnatejšie a najznečistenejšie krajiny sveta.

Štúdia nepočítala s úmrtiami v dôsledku COVID-19. Odborníci veria, že znečistenie ovzdušia zvyšuje zhubnosť ochorenia a niektoré štúdie naznačujú, že koronavírus sa dokáže viazať na pevné častice. Vedúci projektu Lauri Myllyvirta vyhlásil, že pokles znečistenia ovzdušia znížil tlak na zdravotný systém v dôležitom období a ukázal, aké pozitívne výsledky môžeme dosiahnuť vďaka lepšej kvalite ovzdušia. „Opatrenia, ktoré sme museli prijať, spôsobujú ekonomické a iné ťažkosti. Toto je však bezprecedentný experiment v redukovaní spotreby fosílnych palív, takže, samozrejme, že sa ľudia, ktorí sa venujú znečisteniu ovzdušia, zaujímajú o túto situáciu,“ povedal.

„Máme pred sebou veľa globálnych kríz. Dúfam, že ľudia sa začnú pýtať ‘Čo keby sme mali takéto kvalitné ovzdušie nie preto, lebo všetci sedia doma, ale vďaka prechodu k čistej doprave a energii?‘ Musíme veriť, že tento vírus nás posunie vpred v boji s klimatickými zmenami a ďalšími väčšími výzvami, a nie že sa vrátime naspäť,“ vyjadril sa.

Výsledky štúdie potvrdili aj zdravotní experti. Lekár LJ Smith z londýnskej nemocnice King’s College uviedol, že za uplynulý mesiac zaznamenali oveľa menej pacientov s astmou či chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. „Nie je pochýb o tom, že za to sčasti môže aj pokles znečistenia ovzdušia,“ vyhlásil. „Môžeme tak spochybniť to, čo sme doteraz akceptovali ako normálne. Ak sa znečistenie ovzdušia opäť dostane na predchádzajúcu úroveň, moja čakáreň bude znova plná detí a dospelých s dýchacími ťažkosťami,“ dodal.

Pôvodný článok:

18 debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #pandémia #znečistené ovzdušie #koronavírus #Covid-19