V španielskom národnom parku videli po 150 rokoch medveďa hnedého

Na severozápade Španielska videli po prvý raz za uplynulých 150 rokov medveďa hnedého (Ursus arctos).

04.05.2020 20:26
debata (1)

V Národnom parku Invernadeiro v Galícii ho zachytili kamery, ktoré v riedko osídlenej oblasti nainštaloval tím filmárov pracujúci na snímke Montaňa ou Morte. V provincii Ourense žijú aj vlky, jelene či diviaky lesné. „Samec starý tri až päť rokov je prvým medveďom, ktorého sa v tejto oblasti podarilo nasnímať a prvým, ktorý sa dostal do tohto regiónu za uplynulých 150 rokov,“ uviedla produkčná spoločnosť Zeitun Films.

Podľa dvoch miestnych strážcov prírody, ktorí spolupracujú na filme, medveď strávil v parku celú zimu po tom, ako tam prišiel pravdepodobne z pohoria Sierra del Caurel. Ricardo Prieto Rochas a Tomás Pérez Hernández takisto uviedli, že región je vhodný pre život ďalších medveďov. „Roky venované ochrane parku Invernadeiro umožnili vytvorenie stabilného habitatu pre medveďa hnedého,“ vyjadrili sa v stanovisku.

Medveď hnedý je v Španielsku chránený druh od roku 1973. V snahe ustáliť populáciu zvierat v oblasti medzi Španielskom a Francúzskom tam za uplynulé dve desaťročia priviezli medvede zo Slovinska. Jeden z nich, menom Goiat, spôsobil škody miestnym farmárom, keď napádal ovce, kone, kozy a včely. Niektorí si myslia, že je zodpovedný aj za nedávne útoky na ovce v susednom regióne Aragónsko a vyzvali úrady, aby ho odtiaľ previezli inam.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #park #národný park #medveď hnedý