V boji proti COVID-19 by mohli pomôcť protilátky lám

Vďaka vzorkám z lamy vedci vytvorili protilátku, ktorá má potenciál zabrániť koronavírusu pred infikovaním buniek.

11.05.2020 07:19
lama Foto:
Pri výskume, ktorého výsledky vyšli v odbornom časopise Cell, vedci spojili dve kópie špeciálneho druhu protilátky z lamy, ktoré použili na vytvorenie novej protilátky.
debata (1)

Vedcom by v boji proti ochoreniu COVID-19 mohli pomôcť lamy. Naznačuje to štúdia odborníkov z University of Texas at Austin (UT Austin), amerického Národného zdravotníckeho inštitútu (NIH) a univerzity v belgickom Gente, podľa ktorých majú tieto párnokopytníky protilátky s potenciálom zabrániť koronavírusu pred infikovaním buniek.

Pri výskume, ktorého výsledky vyšli v odbornom časopise Cell, vedci spojili dve kópie špeciálneho druhu protilátky z lamy, ktoré použili na vytvorenie novej protilátky. Tá sa pevne viaže na kľúčový S-proteín (spike protein, pozn. red), vďaka ktorému sa môže koronavírus dostať do hostiteľských buniek. Prvotné testy naznačujú, že protilátka bráni vírusom, ktoré vykazujú daný proteín, v infikovaní buniek v bunkovej kultúre. „Je to jedna z prvých známych protilátok, ktoré neutralizujú vírus SARS-CoV-2,“ uviedol jeden z vedúcich autorov štúdie Jason McLellan, ktorý na UT Austin pôsobí ako docent molekulárnej biológie.

Vedcov k testovaniu protilátok inšpirovala štvorročná lama Winter, ktorá žije na farme v Belgicku. V roku 2016 sa zúčastnila na výskume, počas ktorého experti skúmali jej protilátky na vírusoch, ktoré spôsobujú ochorenia SARS (SARS-CoV-1) a MERS (MERS-CoV). Vtedy jej v priebehu šiestich týždňov vstrekovali S-proteíny z daných vírusov a následne vzali vzorku krvi a izolovali protilátky, ktoré sa viazali na každú verziu daného proteínu. Jedna z nich, ktorú pomenovali VHH-72, vykazovala naozajstný potenciál v zastavení SARS-CoV-1 pred infikovaním buniek v kultúre.

Keďže v tom čase nebola liečba koronavírusov taká potrebná, bol to len bežný výskum, vysvetlil spoluautor štúdie Daniel Wrapp. S príchodom súčasnej pandémie však výskumníci začali uvažovať, či by sa daná protilátka účinná pri víruse ochorenia SARS dala použiť aj pri víruse SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje COVID-19. Pri testovaní zistili, že aj v tomto prípade sa viaže na S-proteín, no slabo. V snahe urobiť protilátku účinnejšou preto spojili dve jej kópie, ktoré následne v bunkovej kultúre neutralizovali vírusy s S-proteínom zo SARS-CoV-2. Je to prvá známa protilátka, ktorá neutralizuje aj vírus spôsobujúci SARS aj zmienený nový koronavírus.

Vedecký tím sa v súčasnosti pripravuje na predklinické štúdie na zvieratách, ako sú škrečky a primáty. Neskôr by protilátku chceli otestovať na ľuďoch s cieľom vyvinúť liečbu, ktorá by mohla pomôcť ľuďom krátko po infekcii. „Aby vakcíny poskytli ochranu, musia sa dať mesiac alebo dva pred infekciou. U protilátkových terapií dávate niekomu priamo ochranné protilátky a tak, okamžite po liečbe, môže byť chránený. Protilátky by sa dali použiť aj na liečenie niekoho, kto je už chorý, aby sa zmiernila závažnosť ochorenia,“ vysvetlil McLellan. Takáto forma liečby by mohla pomôcť napríklad zraniteľným skupinám, ako sú napríklad seniori, či zdravotníkom a ďalším osobám čeliacim zvýšenému riziku vystavenia vírusu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vírus #bunky #protilátky #koronavírus #Covid-19 #lama