Kukučka svojím epickým letom ohromila vedcov

30.05.2020 07:38

Sledovaná kukučka, pomenovaná podľa mongolskej rieky Onon, vyrazila na svoju púť zo Zambie 20. marca.

Jeden z najdlhších migračných letov, aké kedy vedci zaznamenali u suchozemského vtáka, je takmer na konci. Vedci s pomocou satelitu monitorujú kukučku, ktorá už preletela viac než 12-tisíc kilometrov z južnej Afriky do Mongolska. Vták tak prežil let cez oceán i silný vietor, pričom preletel cez 16 krajín. Vedci to označili za „mamutiu cestu“.

Sledovaná kukučka, pomenovaná podľa mongolskej rieky Onon, vyrazila na svoju púť zo svojho zimoviska v Zambii 20. marca. Onon je jednou z piatich kukučiek, ktoré v Mongolsku v lete vybrali na sledovanie pomocou satelitu. Na projekte Mongolia Cuckoo Project, ktorého cieľom je monitorovať dlhé migračné trasy, spolupracujú miestni vedci s britskými ornitológmi z British Trust for Ornithology (BTO).

Onon preletel bez prestávky tisíce kilometrov cez Indický oceán, pričom sa pohyboval priemernou rýchlosťou 60 kilometrov za hodinu. Jeho trasa viedla cez tak vzdialené krajiny ako Keňa, Saudská Arábia a Bangladéš.

Z piatich monitorovaných vtákov je Onon jediným, ktorý ohromujúcu cestu dokázateľne zdolal a priletel až do Mongolska.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #vták #vedci #satelit #prelet #kukučka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku