Talianski archeológovia odkryli vo vinici zachovalú mozaiku

29.05.2020 21:31
Italy Roman Mosaics Uncovered
Mozaika, ktorú archeológovia odkryli vo vinici blízko Verony. Autor:

Talianski archeológovia nakrátko odkryli vo vinici neďaleko Verony zachovalú mozaikovú podlahu antickej vily, ktorú objavili už pred takmer sto rokmi.

Mozaika v jasných odtieňoch červenej, ružovej, oranžovej, fialovej a žltej farby sa javí ako „dobre zakonzervovaná“, konštatoval Gianni de Zuccato, do ktorého kompetencie spadá v regióne archeologický výskum.

Sondy bádatelia vykopali v pahorkatej vinárskej oblasti Valpolicella. Mozaiková podlaha, ktorá prezrádza umiestnenie rímskej vily o rozlohe asi 270 metrov štvorcových, bola prvý raz objavená v roku 1922.

Archeológovia sa s pomocou výkopov snažili určiť pôvodný rozsah obydlí. Miesto neďaleko mesta Negrar di Valpolicella sa má postupom času premeniť na múzeum.

Posledný prieskum potvrdil, že vila sa rozkladá na sever a juh od prvotného nálezu. Odkrytá mozaika z časti domu, ktorú obývalo služobníctvo, pochádza z tretieho storočia a bola opäť zahrnutá zeminou.

„Po desaťročiach neúspechov zhliadla svetlo časť podlahy a základov vily, ktorá bola objavená pred sto rokmi,“ uviedol na facebooku radnice Negrar di Valpolicella. O tom, ako miesto najlepšie sprístupniť verejnosti, jednajú odborníci, majitelia pozemku aj zástupcovia mesta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#vinica #mozaika #antická vila
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku