V boji proti vymieraniu druhov je potrebné určiť si cieľ, tvrdia odborníci

16.06.2020 17:50

Podľa vedcov by sa malo vymieranie druhov udržať pod 20 ročne.

V boji proti vymieraniu rastlinných a živočíšnych druhov potrebuje svet jeden dlhodobý cieľ, rovnako ako má v boji proti klimatickým zmenám. V odbornom časopise Science to navrhujú britskí a nemeckí odborníci na ochranu prírody. Podľa nich by sa malo vymieranie druhov udržať pod 20 ročne. Platiť by pritom malo pre všetky známe druhy rastlín, živočíchov a húb na zemi aj v oceánoch.

Pokrok v súvislosti so stratou biodiverzity bol dosiaľ „príliš pomalý, obmedzený alebo neúčinný“, uviedla Georgina Mace z University College London (UCL). Dosiahnutie daného cieľa by podľa nej malo zabezpečiť, aby prírodné systémy „naďalej fungovali a spĺňali potreby ľudí a zvyšku života na Zemi“.

Richard Gregory z Royal Society for the Protection of Birds a UCL označil spomínaný cieľ za „Severku“ prírody. Je to „jasný, viditeľný cieľ pre globálnu spoločnosť, aby sme otočili krivku straty biodiverzity zhora nadol a obnovovali populácie druhov s pomocou ochrany a obnovy našich životne dôležitých ekosystémov,“ uviedol.

Vlani správa Organizácie Spojených národov (OSN) poukázala na to, že vyhynutie hrozí približne miliónu druhov. Minulý týždeň zase vedci upozornili, že ľudstvo prichádza v boji o ich záchranu o čas. Vyše 500 druhov divokých zvierat podľa nich dohnala ľudská činnosť na pokraj vyhynutia, čo je ďalším dôkazom, že svet vstúpil do šiesteho masového vymierania.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zvieratá #živočíšne druhy #vedci #rastliny #rastlinné druhy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku