ESA zverejnila satelitné merania, ktoré ukazujú úrovne znečistenia ovzdušia vo svete

14.06.2020 18:00
maps
Autor:

Na online mape je možné vidieť koncentrácie oxidu dusičitého.

Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila satelitné merania, ktoré ukazujú aktuálne úrovne znečistenia ovzdušia vo svete. Agentúra vo štvrtok uviedla, že na online mape je možné vidieť koncentrácie oxidu dusičitého, žltohnedého plynu, ktorý môže byť škodlivý pre ľudské zdravie.

Oxid dusičitý, alebo NO2, sa do ovzdušia dostáva pri spaľovaní fosílnych palív v elektrárňach, automobiloch a priemyselných zariadeniach. Jeho koncentrácia sa môže meniť v závislosti od poveternostných podmienok, takže zverejnené merania odrážajú 14-dňový priemer.

Dáta zozbieral satelit Sentinel-5P vypustený na obežnú dráhu v roku 2017. Agentúra už predtým zverejnila mapy, ktoré ukazovali, že koncentrácia NO2 výrazne klesla v oblastiach, v ktorých úrady zaviedli obmedzujúce opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#znečistené ovzdušie #satelitné merania #ovzdušie #mapa #ESA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku