Pri Stonehenge objavili šachty staré tisíce rokov

22.06.2020 11:49
Stonehenge, Anglicko, pamiatky
Stonehenge patrí medzi významné pamiatky UNESCO. Autor:

Odborníci sa domnievajú, že slúžili ako hranica posvätnej oblasti.

Britskí archeológovia objavili zhruba tri kilometre od monumentu Stonehenge v Anglicku podzemné šachty vykopané pred viac ako 4500 rokmi. Celý okruh má dva kilometre, pričom šachty sú široké viac ako desať metrov a hlboké približne päť metrov. Odborníci sa domnievajú, že slúžili ako hranica posvätnej oblasti.

„Diaľkové snímanie a dôsledné testy nám ponúkajú pohľad do minulosti a ukazujú nám oveľa komplexnejšiu spoločnosť, ako sme si kedy vedeli predstaviť. Jasne prepracované postupy ukazujú, že ľudia boli v súlade s prírodnými udalosťami do takej miery, akú môžeme v modernom svete len ťažko pochopiť,“ uviedol Richard Bates z Univerzity St Andrews.

Jeho kolega Tim Kinnaird vyhlásil, že sedimenty zo šácht „obsahujú bohatý a fascinujúci archív doteraz neznámych informácií o životnom prostredí“. Dodal, že analyzovanie objavov umožnilo archeológom „napísať detailné príbehy o území Stonehenge za uplynulých 4000 rokov“.

Archeologička Nick Snashall vyhlásila, že „tento úžasný objav ponúka nový pohľad na životy a vieru našich neolitických predkov“. „Tím pri tomto skvelom objave použil špičkovú archeologickú prácu v teréne a starý dobrý detektívny postup a napísal celú novú kapitolu v príbehu o oblasti Stonehenge,“ vyjadrila sa.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#výskum #Veľká Británia #veda #Stonehenge #objav
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku