Spolupráca psov s ľuďmi je geneticky podmienená

O tom, či psy rady a vytrvalo spolupracujú s ľuďmi, rozhodujú ich gény. Zistil to tím vedcov z univerzity veterinárskeho lekárstva vo Viedni Vetmeduni Vienna.

16.08.2020 08:15
ťzp, nevidiaci muž, slepecký pes, akita inu,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

Psie rasy, ktoré boli vyšľachtené na to, aby plnili konkrétne úlohy v spolupráci s človekom, to robia aj bez odmeny dlhšie ako tie, ktoré sú známe samostatným konaním. Štúdiu zverejnil akademický žurnál Plos One.

Tím výskumníkov pod vedením Jima McGetricka a Friederike Rangeovej porovnával pracovnú pohotovosť dvanástich psov z „kooperatívnych“ rás a „samostatných“ rás za rôznych podmienok. Psy mali napríklad podať osobe labku, pričom niektoré za to dostali odmenu, iné zas nie. Sčasti sa museli tiež prizerať tomu, ako boli odmenené iné psy a samy pritom vyšli naprázdno.

Samostatné rasy dávali labku zriedkavejšie, predovšetkým vtedy, ak za to nedostali žiadnu odmenu, zistila štúdia. Okrem toho trávili psy vyšľachtené na spoluprácu s človekom viac času so svojimi ľudskými partnermi, keď s nimi boli vo voľnom kontakte, ako zvyšné zvieratá.

Ku kooperatívnym rasám patrili austrálsky ovčiak, borderská kólia, kólia dlhosrstá a retrievery ako labradorský retriever. Medzi samostatné zas japonské lovecké psy ako akita inu, šiba inu, africké lovecké psy basendži a saňové psy ako sibírsky husky.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #ľudia #pes #genetika #zviera #človek #veterinárne lekárstvo