Objavili nový druh dinosaura

Na britskom ostrove Wight našli nový druh dinosaura z obdobia kriedy.

13.08.2020 07:34
Artists Impression Credit Trudie Wilson.jpg SIA... Foto:
debata

Paleontológovia z University of Southampton veria, že štyri kosti zo Shanklinu patria teropodovi, ktorého nazvali Vectaerovenator inopinatus. Žil pred 115 miliónmi rokov a predpokladajú, že bol dlhý štyri metre. Do rovnakej skupiny patria napríklad aj Tyrannosaurus rex a moderné vtáky.

Názov odvodili od veľkých vzdušných priestorov v niektorých kostiach, čo odborníkom pomohlo s identifikáciou tvora a jeho zaradením medzi teropody. Tím z University of Southampton uviedol, že vzduchové vaky, ktoré možno nájsť aj u vtákov, boli „rozšírením pľúc“ a „pomáhali s efektivitou dýchacieho systému, pričom tiež nadľahčovali kostru“.

Fosílie našli počas troch rôznych príležitostí v roku 2019 a skončili v múzeu Dinosaur Isle v Sandowne, kde ich vystavujú. „Mali sme skutočne veľkú radosť z nájdenia týchto kostí,“ vyhlásil Robin Ward, ktorý bol na ostrove aj s rodinou.

Počas návštevy ostrova objavil ďalšie kosti aj James Lockyer zo Spaldingu v Lincolnshire. „Čítal som a hovorili mi, že v Shankline toho veľa nenájdem. Vždy však hľadám tam, kde ostatní nie, a tentoraz sa to naozaj oplatilo,“ povedal.

Ďalším nálezcom je Paul Farrell. „Prechádzal som sa po pláži, kopal do kameňov a narazil som na niečo, čo vyzeralo ako kosť dinosaura. Naozaj som bol v šoku, keď som zistil, že to môže byť nový druh,“ vyjadril sa.

Vedúci projektu Chris Barker vyhlásil, že vďaka novým a v tejto oblasti vzácnym nálezom majú viac informácií o rôznorodosti druhov dinosaurov. Objasnil, že Vectaerovenator inopinatus pravdepodobne žil severne od miesta nálezu kostí.

debata chyba
Viac na túto tému: #dinosaurus #objav #vedci #obdobie kriedy