Vedci chcú pomocou satelitu zmerať, koľko metánu produkujú kravy

22.08.2020 18:00
sat Scan frame 720
Autor:

Jedným zo zdrojov skleníkových plynov, ktoré sa podieľajú na globálnom otepľovaní planéty, sú aj stáda dobytka, ktorá ročne vypúšťajú do atmosféry milióny ton metánu.

Presnejšiu predstavu o tom, koľko metánu z tráviaceho traktu kráv uniká, chcú vedci získať pomocou satelitu, ktorý má na obežnú dráhu vyraziť v roku 2022. Testovacím územím bude Nový Zéland, napísal britský denník The Times.

Novozélandské úrady majú veľmi spoľahlivé údaje o tom, koľko kusov dobytka farmári v krajine chovajú, preto bude pre odborníkov jednoduché porovnať teoretické prepočty so satelitným meraním.

Metán vypúšťaný piatimi miliónmi novozélandských kráv a býkov bude detekovať satelit Methane Sat, ktorý vyvinul americký fond ochrany životného prostredia (EDF) v spolupráci s vedcami z Harvardovej univerzity. Riadiace stredisko ale bude na Novom Zélande.

Odhaduje sa, že v rokoch 1880 až 1980 podiel metánu na globálnom otepľovaní predstavoval zhruba 15 percent, v poslednej dobe sa ale jeho množstvo zvyšuje. Do ovzdušia sa metán dostáva napríklad ako odpadový plyn z ropného priemyslu, uvoľňuje sa ale napríklad aj z ryžových polí, pri topenia permafrostu či z močaristých územia.

#metán #krava #globálne otepľovanie #dobytok #atmosféra
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku