Na pobreží Maurícia našli mŕtve delfíny

26.08.2020 18:31

Podľa ochrancov životného prostredia môže za úhyn delfínov uniknuté palivo z japonskej lode alebo potopenie jej prednej časti.

Na pobreží afrického ostrovného štátu Maurícius našli najmenej 17 mŕtvych delfínov. Ochrancovia prírody ich úhyn pripisujú úniku paliva z japonskej lode, ktorá uviazla na plytčine neďaleko jeho pobrežia, alebo minulotýždňovému potopeniu jej prednej časti. Príčinu úmrtí delfínov určí pitva, uviedla polícia.

Maurícijské ministerstvo rybolovu potvrdilo úmrtie 17 delfínov s tým, že mnoho jedincov bolo pri náleze mŕtvych a niektoré boli veľmi slabé alebo umierali. Nález rozhneval miestnych obyvateľov.

Oceánograf Vassen Kauppaymuthoo uviedol, že delfíny smrdeli po nafte. „Podľa môjho názoru sa situácia bude s postupom času naďalej zhoršovať,“ citovali odborníka miestne médiá. Environmentalista Sunil Dowarkasing zase upozornil, že potopenie čela lode zrejme vyrušilo morské živočíchy v ich prirodzenom prostredí a ešte budú nasledovať ďalšie dôsledky tohto konania.

Greenpeace Africa varovalo, že tisíckam živočíšnych druhov hrozí „utopenie sa v mori znečistenia“, čo bude mať „vážne následky pre hospodárstvo, potravinovú bezpečnosť a zdravie“ na Mauríciu.

Je to po prvý raz od nehody lode, čo na Mauríciu hlásia úmrtia delfínov. Dosiaľ našli mnoho mŕtvych rýb a krabov, uvádza spravodajský portál BBC.

Plavidlo MV Wakashio uviazlo na plytčine 25. júla a do vôd z neho uniklo viac ako tisíc ton paliva. Incident sa stal v oblasti Pointe d'Esny známej pre bohatý výskyt voľne žijúcich živočíchov. Nachádzajú sa tam aj významné mokrade.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úhyn #pobrežie #ochranári #Maurícius #delfíny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku